Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Tutaj możemy rozmawiać o Peugeocie 205. Nie postować o sprawach technicznych.
Axles
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 22 kwie ndz, 2012 1:26 pm
Posiadany PUG: 205 Look
Numer Gadu-gadu: 0

Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Axles »

Witam.
Jako, że prawko mam od niedawna czyli tym samym jeździłem na samochodach w których był obrotomierz, teraz nie wiem zbytnio do jakiej prędkości jakie biegi wrzucać aby jeździć ekonomiczne więc jeżdżę na wyczucie :)
Prosiłbym Was o informację, do jakiej prędkości najlepiej jeździć na jakim biegu by no co tu dużo mówić, autko nie forsować no i by może paliwa mniej jadło :)
Pozdrawiam
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: grzesiek309 »

Przede wszystkim napisz jaki masz silnik :) Dobrze by było gdybyś wiedział jakie oznaczenie ma skrzynia biegów. Było kilka rodzai z różnymi przełożeniami :wink: Nalepka z kodem jest w okolicy wyjścia prawej półosi(jeśli dobrze kojarzę)
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Axles
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 22 kwie ndz, 2012 1:26 pm
Posiadany PUG: 205 Look
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Axles »

Ojej zaskoczyłeś mnie :)
Silnik to standardowy w wersji Look :P 1,1
Nalepka z kodem jest w okolicy wyjścia prawej półosi(jeśli dobrze kojarzę)
Czyli że gdzie :) ?
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: RafGentry »

Mój dziadek zawsze powtarzał, żeby jeździć na możliwie najwyższym biegu, przełożenia zmieniać płynnie, przewidywać sytuację na drodze, żeby ograniczyć ilość hamowań i przyspieszeń.
Ale to garść rad starego kierowcy, które zapewne dobrze znasz :)
Do nich właściwie nie potrzeba obrotomierza. U mnie w dieselku go nie mam, a zszedłem do 5 l na 100 km po mieście. 8)
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Orfister »

Kolejna rada to taka, by nie wyrzucać na luz dojeżdżając do świateł, zamkniętego przejazdu czy skrzyżowania.
Wiele ekonomiczniej jest zdjąć nogę z gazu i pozwolić się toczyć, tak by to koła napędzały silnik...w takiej sytuacji jest całkowicie odcinane paliwo do silnika, wiec kawałek drogi pokonujesz za darmo.
Oczywiście trzeba to wyczuć, by obroty silnika nie zeszły poniżej około 1300, bo wtedy znów paliwo zostaje dostarczane. Wystarczy zejść z biegiem niżej, nie dotykając gazu wtedy obroty wzrosną a paliwo znów nie będzie docierało do silnika.

Wiąże się to z tym, że jeśli auto pracuje na luzie, to pali około 0,5 dm3/h , a jak dojeżdżasz na biegu.. nie pali nic.
Axles
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 22 kwie ndz, 2012 1:26 pm
Posiadany PUG: 205 Look
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Axles »

Kolejna rada to taka, by nie wyrzucać na luz dojeżdżając do świateł, zamkniętego przejazdu czy skrzyżowania.
Tzn. nie dawać na luz stojąc na skrzyżowaniu (czekając na zmianę światła) czy dosłownie dojeżdżając?
Mój dziadek zawsze powtarzał ...
Ano prawda ludowa :]

Mam jeszcze pytanie, jak sprawdzić w miarę najdokładniej ile auto faktycznie spala na np. 100km ?
Chodzi mi o to by zobaczyć ile teraz spala i ile później gdy już nawyków dobrych nabiorę :]
Póki co wyobrażam sobie te sprawdzenie tak, że tankuję do pełna, spisuję licznik i jeżdżę ... no właśnie, jak długo bo przecież nie dopóki dopóty samochód sam stanie na drodze z powodu braku paliwa :]

PS. Czemu twój lew 'zaczepia' znaczek volswagena :] ?
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Orfister »

Nie wyrzucać na luz dojeżdżając do skrzyżowania, a stojąc na światłach, jak najbardziej na luzie, bo znów długie trzymanie nogi na sprzęgle skraca życie sprzęgła.
Awatar użytkownika
Marin205
Peugeot 205 Master
Posty: 3172
Rejestracja: 03 wrz sob, 2005 12:56 pm
Posiadany PUG: 205RG zamienione na Skodę
Numer Gadu-gadu: 4777015
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Marin205 »

8)7 kręcisz do odcinki i wtedy jak sama nazwa wskazuje odcina paliwo

ale tak na poważnie słuchaj dziadka Rafała
RafGentry pisze:Mój dziadek zawsze powtarzał, żeby jeździć na możliwie najwyższym biegu, przełożenia zmieniać płynnie, przewidywać sytuację na drodze, żeby ograniczyć ilość hamowań i przyspieszeń.
........
do tego dodaj dynamiczne przyspieszanie tzn szybko rozpędź i jedź stałą prędkością, jeśli widzisz czerwone to ściągasz nogę z gazu i siłą rozpędu (na biegu) starasz się dojechać do miejsca zatrzymania pojazdu
http://www.katalogi.peugeot205.pl Kliknij tu i zobacz spis katalogów z galerii.

http://www.facebook.com/Peugeot205Brochures Kliknij tu ściągnij katalog w pdf z facebooka
Awatar użytkownika
Fox
Peugeot 205 Master
Posty: 2053
Rejestracja: 25 lis pt, 2005 5:09 pm
Posiadany PUG: 205gti, 504 coupe, 406 kombi
Numer Gadu-gadu: 6433729
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Fox »

Możesz też pasożytować na innych użytkownikach drogi i starać się zawsze jechać za kimś - minimalizując tym samym opory powietrza. Za ciężarówką na autostradzie nawet gti pali niewiele ponad 6/100. Inna sprawa że trzeba mieć nerwy ze stali żeby wytrzymać taką nudną jazdę. Przeważnie po 15min kończy się to tym że aby nie zwariować trzeba to odreagować jadąc przez godzine powyżej 150:)
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: RafGentry »

Fox pisze: trzeba to odreagować jadąc przez godzine powyżej 150:)
Foxiu, pamiętaj, że nie każda 205-tka rozwija tak zawrotne prędkości! :lol:
Awatar użytkownika
Marin205
Peugeot 205 Master
Posty: 3172
Rejestracja: 03 wrz sob, 2005 12:56 pm
Posiadany PUG: 205RG zamienione na Skodę
Numer Gadu-gadu: 4777015
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Marin205 »

RafGentry pisze:
Fox pisze: trzeba to odreagować jadąc przez godzine powyżej 150:)
Foxiu, pamiętaj, że nie każda 205-tka rozwija tak zawrotne prędkości! :lol:
liczy się kierowca nie pojazd - moje słabiutkie RG osiągnęło 190 km/h na obwodnicy z górki od strony Wieliczki :)

a Ania do dzisiaj wspominam scenę z przejażdżki z Foxiem pod tytułem Dr Jekkyl i Mr Hyde jak Fox na nowosądeckiej od świateł do świateł 150 _O_

zresztą ja też pamiętam jak mnie wiózł u mnie pod biurem, patrzyłem na licznik a tam 10 ... 20 ... 30... i na szczęście o więcej nie udało się przekroczyć 100 km/h
http://www.katalogi.peugeot205.pl Kliknij tu i zobacz spis katalogów z galerii.

http://www.facebook.com/Peugeot205Brochures Kliknij tu ściągnij katalog w pdf z facebooka
Awatar użytkownika
andi_kamachi
Junior
Posty: 471
Rejestracja: 28 kwie czw, 2011 1:58 pm
Posiadany PUG: 205 1,4 Roland Garros, 205 1,8DT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Warszawa (praca i mieszkanie), Trzcianka k. Wilgi (stąd pochodzę)
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: andi_kamachi »

Mam jeszcze pytanie, jak sprawdzić w miarę najdokładniej ile auto faktycznie spala na np. 100km ?
Chodzi mi o to by zobaczyć ile teraz spala i ile później gdy już nawyków dobrych nabiorę :]
Póki co wyobrażam sobie te sprawdzenie tak, że tankuję do pełna, spisuję licznik i jeżdżę ... no właśnie, jak długo bo przecież nie dopóki dopóty samochód sam stanie na drodze z powodu braku paliwa :]
Proponuję skorzystać z darmowych stron, które po regularnym uzupełnianiu danych (przebieg, koszt, ilość wlanego paliwa) wyliczą rozmaite statystyki za Ciebie.
Osobiście używam tej: http://www.twojeauto.info/, ale jak poszukasz, to coś dla siebie znajdziesz... :wink:
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: grzesiek309 »

Fox, metoda którą zaproponowałeś jest dosyć męcząca i niebezpieczna. Oprócz tego nie każdy lubi jak "siedzi" mu ktoś na zderzaku :N Mi osobiście to gra na nerwach bo mam wrażenie, że ktoś mnie pogania :evil:
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
MichalKowalski
Junior
Posty: 329
Rejestracja: 04 lut czw, 2010 10:58 am
Posiadany PUG: 205 cabriolet '94 (TU3MC/Z), 205 Gentry manual '90 (XU9J1), 205 Roland Garros '90 (TU3M)
Lokalizacja: Hamburg / Warszawa

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: MichalKowalski »

grzesiek309 pisze:Fox, metoda którą zaproponowałeś jest dosyć męcząca i niebezpieczna. Oprócz tego nie każdy lubi jak "siedzi" mu ktoś na zderzaku :N Mi osobiście to gra na nerwach bo mam wrażenie, że ktoś mnie pogania :evil:

Jakie ty masz poszerzenia w swoim pugu, że kierowca ciężarówki widzi jak mu siedzisz na zderzaku???

A odnośnie wcześniejszego konentarza: zadbany TU3 bez problemu dochodzi do 180kmh wg. GPS.


MK
Awatar użytkownika
Martinoo
Moderator
Posty: 4031
Rejestracja: 16 lip czw, 2009 3:55 pm
Posiadany PUG: 205 Color line Dturbo, 307 XSI HDI, 407 SW 2.0 HDI
Numer Gadu-gadu: 8330169
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ekonomiczna jazda Peugotem :)

Post autor: Martinoo »

Tak jak piszecie, najlepiej jak nażadziej przyspieszac i hamować a daje to efekt. Ja w drodze na tripa tegoroczneo i stosując sie tej reguły spaliłem w moim dieselku 3.56 l/100 a jak wracalem to go troche pogoniłem z inowrocławia do Gdyni żeby zdarzyć na wykłady to spalił mi 5
205 1.9 Dturbo -> NIE MA OGNIA BEZ DYMU !!! ;P
307 XSI 2.0 HDI ~140KM
407 SW 2.0 HDI 136KM
P.S Nie drażnij lwa!
Obrazek
ODPOWIEDZ