Zakup auta

Forum na którym możecie rozmawiać o wszystkim co nie związane jest z 205. Lub też chcecie prowadzić sobie jakieś dyskusje na niezwiązany temat.
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Zakup auta

Post autor: klekocix »

Dojrzałem - zestarzałęm się - zdziadziałem - jak zwał tak zwał :)

Doszedłem do wniosku i punktu, że czas pozbyć się z garażu większego samochodu jakim jest Octavia 1 kombi w TDI na rzecz mniejszego.


- Nie zależy mi już na przyspieszeniu czy też na wysokiej prędkości maksymalnej.
- Nie potrzebne mi już auto typu kombi, bo syn jest na tyle duży że nie korzystamy z wózka a do tego taki samochód ciężej kobiecie zaparkować.
- Nie potrzebuję też silnika TDI jeśli u mnie samochód rocznie przejeżdża ok. 4tyś km, tylko w trasach na wakacje lub na działkę. Do jazdy po mieście wystarczy mi drugie małe miejskie jeździdło. Szkoda natomiast co roku płacić za Skodę OC od pojemności 1.9...

Czego poszukuję? Właśnie sam do końca nie wiem...

Pierwsza sprawa - cena - do 20tyś zł (choć celuję w kwoty 17-18tyś a pozostałą kwotę przeznaczę na "pakiet startowy").

Druga sprawa - rocznik - nie starszy niż 2004 (kupić starsze i mniejsze auto niż się ma, myślę, że mija się z celem).

Trzecia sprawa - przebieg - wiadomo im mniejszy tym lepszy. Octavia ma 142tyś i nie wyobrażam sobie kupić auto z większym.

Czwarta sprawa - pojemność i paliwo - 1.2, 1.4 lub 1.6, tylko benzyna (choć jak będzie dawało się go zagazować to się nie obrażę). Najlepiej bez kół dwumasowych i innych psujących się i drogich bajerów.

Piąta sprawa - wyposażenie - nie zależy mi na dodatkach typu el. szyby czy klimatyzacja a jedynie na bezpieczeństwie rodziny w drodze.

Sprawa szósta - nadwozie i podwozie, które nie rdzewieje :)


Nie mam żadnych typów jeśli chodzi o nowe auto, jeśli chodzi o wielkość to myślę, że celuję w pojazdy wielkości Fabii a nie rozmiarów Seicento. Nadwozie również typu hatchback.

Proszę o opinie i podpowiedzi.
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
Awatar użytkownika
PrezesBednarz
Maniak
Posty: 1517
Rejestracja: 01 lip sob, 2006 11:19 pm
Posiadany PUG: 90' 205 CTI XU5 JA i inne
Lokalizacja: waw

Re: Zakup auta

Post autor: PrezesBednarz »

1007 1,4 benzyna

pierwszy z brzega z allegro i z warszawy cobyś nie latał.

http://allegro.pl/peugeot-1007-37tys-la ... 92332.html

Jeśli jeździcie we 2 osoby i nie będzie Cię irytować to, że te drzwi nie są zbyt szybkie to dlaczego nie? :)

A poza tym masz niestare auto z niedużym przebiegiem. Prostym i bezproblemowym silnikiem. Przy Twoich przebiegach nie do zabicia auto.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup auta

Post autor: klekocix »

PrezesBednarz pisze:1007 1,4 benzyna

pierwszy z brzega z allegro i z warszawy cobyś nie latał.

http://allegro.pl/peugeot-1007-37tys-la ... 92332.html

Jeśli jeździcie we 2 osoby i nie będzie Cię irytować to, że te drzwi nie są zbyt szybkie to dlaczego nie? :)

A poza tym masz niestare auto z niedużym przebiegiem. Prostym i bezproblemowym silnikiem. Przy Twoich przebiegach nie do zabicia auto.

Pozdrawiam!
Problem taki, że jeździmy w 3-kę, czyli żona, syn i ja. Tak więc wolałbym coś ciut większego jak Fabia niż 1007 gabarytami.

Co do Octavii to nie wiem jaki jest sens trzymać diesla 1.9 jak rocznie robię znikome przebiegi (w tym roku trasa Warszawa-Krynica Morska oraz Warszawa-Rabka Zdrój, 2 działka, w zeszłym roku Warszawa - Ełk, 2 razy działka, 3 lata temu Warszawa-Jastarnia, Warszawa - Rabka Zdrój, 3 razy działka i tyle...). Samochód jest w super stanie ale w tej chwili posiadanie jego to sztuka dla sztuki chyba :)
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
look205
Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz pt, 2009 7:18 pm
Posiadany PUG: look
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Ożarów Maz

Re: Zakup auta

Post autor: look205 »

Mam nadzieje,że się nie narażę, ale może się rozejrzyj za Dacią Sandero. Młoda w zakupie, silnik 1,4 bardzo dobrze znosi gaz. Do przemieszczania się z punktu A do punktu B jak znalazł. Mechanicy na nią narzekają,że tylko na przeglądy podjeżdża, Części eksploatacyjne w dobrej cenie....
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup auta

Post autor: klekocix »

Ja jak najbardziej mogę mieć Dacię. Tzw. prestiż i auta klasy BMW5 czy Passka B5 nie interesują mnie.

Chętnie sprawiłbym sobie Logana 1.6 8v tylko odrzuca mnie trochę bryła auta typu sedan, bo może bagażnik duży ale otwór ładujący znikomy...

Sandero nie rozważałem, ale myślę, że czas zacząć :)

Pamiętam z aut, które posiadałem bardzo dobrze jeździło mi się Skodą Felicia 1.6 8v 75KM z tym że po pierwsze już ich nie produkują a po drugie ich podatność na rdzę była porażająca :)

EDIT:

Może tak: po oględzinach na razie allegro i otomoto z cenami mam kilka typów, o których pomału zaczynam czytać opinie użytkowników.

Co następuje:
- Opel Corsa D
- Suzuki Swift MK6
- Honda Jazz
- Hyundai Getz
- Opel Meriva
- Ford Fiesta
- Ford Fusion
- Dacia Sandero

Mieliście do czynienia z poszczególnymi autami? Któreś warto odrzucić na początku? Którymś modelem warto się szczegółowo zainteresować?
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup auta

Post autor: klekocix »

Dzięki Wam za opinie i propozycje. Przejrzałem i przeanalizowałem wszystkie wymienione przeze mnie małe auta dokładnie, następnie zagłębiając się w lekturę internetu a w szczególności for internetowych dla każdego z nich. Porozmawiałem w tym temacie też z kilkoma znajomymi.

Niestety - przeglądając wszystkie informacje o małych miejskich autach z lat 2005+ doszedłem do jednego wniosku (wiem, zapewne niczego nowego nie odkryłem) były one robione jak najtaniej, aby tylko udało się sprzedać i mają swoje dość poważne wady fabryczne, np. Corsa D i Getz potrafią strasznie rdzewieć nawet jak auto jest w fabrycznym ocynku, inne mają blachę miękką jak papier itp. Spalanie silników 1.2-1.4 czy 1.6 wynosi w mieście w granicach 7-8L wg. użytkowników powyższych.

Jeśli chodzi o Octavię to auto również pali w mieście w granicach 7-7.5L, choć jeździ na oponach 205/16 i wozi powietrze, błędy konstrukcyjne w nim już wyeliminowałem (przecierający się intercooler o zderzak czy czujnik pedału hamulca). Do tego zawsze pod nogą mam 130KM aby uciec z nieprzewidzianej sytuacji. Myślę, że w kwestii bezpieczeństwa lepiej znajdować się w środku O1 zamiast w Corsie D (mam 4 poduszki i trochę więcej blachy przed sobą oraz z boków). W kwestii komfortu jest climatronic (którego nie używam) czy "pakiet skórzany" dzięki czemu kierownica czy gałka zmiany biegów jest przyjemniejsza w dotyku. Rdza również jej raczej nie grozi.

Reasumując wszystkie za i przeciw jedyną różnicą w posiadaniu O1 a jakiegoś małego jeździdełka jest ok. 300zł rocznie więcej na OC a więc praktycznie nic. Chyba, że ja jeszcze jakiś różnic nie zauważyłem?

W związku z powyższym raczej Octavia zostanie i mam nadzieję, że podjąłem dobrą decyzję :)
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
Awatar użytkownika
PrezesBednarz
Maniak
Posty: 1517
Rejestracja: 01 lip sob, 2006 11:19 pm
Posiadany PUG: 90' 205 CTI XU5 JA i inne
Lokalizacja: waw

Re: Zakup auta

Post autor: PrezesBednarz »

klekocix. Ja jeżdżę sam/czasem z kobietą. Mam Lagunę 2.2 dCi kombi ;) Tak samo wożę powietrze. Ale lubię ten samochód. Ma opinie królowej lawet, choć ja jeszcze z lawet nie korzystałem. Ganiam po trasie. 150 konny diesel jest wystarczający. Jeśli masz pewne auto to nie opłaca się go zmieniać. W HDI płacę 462 zł za gołe oc na rok. Tragedii nie ma.

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zakup auta

Post autor: RafGentry »

Podpinam się pod temat. Może pomożecie w znalezieniu auta dla mojego dobrego kolegi.

Wytycznych jest kilka.
- Budżet 9-10 tysięcy
- Auto ma być 5-drzwiowe
- Niewielkich rozmiarów - głównie jazda miejska
- preferowana benzyna, choć ja optuję za dieslem

Kolega zrobił prawko 2 lata temu. Auto będzie jego pierwszym własnym wozem. Ma służyć jako małżeński dupowóz, ale także ma transportować chorą babcię i niepełnosprawnego ojca.

Idealne byłoby duże kombi albo van, ale kolega nie chce gabarytowego auta, bo nie czuje się pewnie w czymś takim i będzie parkował w centrum, gdzie ciężko o przestrzeń.

Sami widzicie, że nie jest łatwo coś znaleźć.

Mnie do głowy przyszedł 206 SW z silnikiem 2.0 HDI. Co sądzicie o czymś takim?

A może macie swoich kandydatów? Chę polecić koledze coś, z czym nie będzie miał kłopotów na sam początek przygody z własnymi czterema kółkami.
ODPOWIEDZ