Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Miejsce na wszystkie rozmowy zwiazane z ukl.hamulcowym, zawieszeniem i ukl. sterowniczym.
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: klekocix »

Część dalsza poprawy mojego Juniorka :)

Otóż jest z nim dziwna sprawa, auto ściąga raz w prawo a raz w lewo. Nie zależnie czy przyspieszam, czy hamuję czy jadę ze stałą prędkością.

Sytuacja wygląda o tyle dziwnie, że od momentu zakupu samochód ściągało w lewo. Traf chciał, że wjeżdżając na stację benzynową musiałem mocno odkręcić koła w prawo, usłyszałem cichy dźwięk "bang" po czym... przestało ściągać :)

Tak więc samochód zaczyna samoistnie skręcać w stronę, w którą była ostatnio mocno skręcona kierownica.

Dostałem od poprzedniego właściciela łożyska oraz poduszki amortyzatorów przednich jako, że niby to jest to do wymiany... Potwierdzacie, zanegujecie, mieliście już taki problem?

Aaaa... :) Auto ma obniżone czerwone sprężyny zamontowane z przodu.
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
adam_m
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja wt, 2007 7:12 pm
Posiadany PUG: 205 GTI
Numer Gadu-gadu: 1078941
Lokalizacja: Gorlice

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: adam_m »

Albo to łożyska, albo ktoś źle poskładał kolumnę jak wymieniał te sprężyny. Czasem przez brak jakiejś podkładki czy tulejki może wystąpić taki problem.

Jak wyciągniesz całą kolumnę to zobaczysz czy góra z łożyskiem się kręci czy nie.
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: klekocix »

adam_m pisze:Albo to łożyska, albo ktoś źle poskładał kolumnę jak wymieniał te sprężyny. Czasem przez brak jakiejś podkładki czy tulejki może wystąpić taki problem.

Jak wyciągniesz całą kolumnę to zobaczysz czy góra z łożyskiem się kręci czy nie.

Chciał - nie chciał na tę czynność muszę oddać auto mechanikowi... Sam nie mam możliwości a umiejętności :( Tak czy inaczej - nawet jak będą łożyska i poduszki dobre, to chyba warto je wymienić na nowe i znów kilka lat posłużą i nie będę się musiał zastanawiać kiedy się rozlecą :)
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
Awatar użytkownika
Artur309GTI
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 14 wrz pt, 2012 10:43 pm
Posiadany PUG: 309 GTI
Numer Gadu-gadu: 5021106
Lokalizacja: Jelenia Góra / Zielona Góra

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: Artur309GTI »

A może też być wina sprężyn... Oryginalnie sprężyna powinna być zablokowana na dole i na górze tak że skręcając sprężyna się wykręca, jeżeli np sprężyna pęknie albo nie jest na swoim miejscu to przy maksymalnym skręceniu się ona przesuwa (stąd ten dźwięk) i jak się przesunie to chce powrócić do jakiegoś położenia przez co skręca mc person a to się przekłada na skręcający samochód.
Awatar użytkownika
Lord Devil
Peugeot 205 Master
Posty: 2609
Rejestracja: 26 mar pt, 2004 1:44 pm
Posiadany PUG: 205 CTi i 205 GTi Griffe
Numer Gadu-gadu: 6446898
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: Lord Devil »

Moze byc tez to kwestia sanek jak i magla.
Car Valeting, Car Detailing.
Awatar użytkownika
Manwe
Peugeot 205 Master
Posty: 2013
Rejestracja: 04 wrz pt, 2009 2:48 pm
Posiadany PUG: 205 lacoste'86, 205 gti ph1'87, 309 ph1 3d graffic'89, citroen ax ph1'86, citroen bx ph1'86
Numer Gadu-gadu: 7424729
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: Manwe »

a obejrzałeś zawieszenie czy nie ma luzu na gumach, sworzniach, gałkach, drążkach przekladni kierowniczej i krzyżaku :)
Obrazek
szukam zderzaków z green'a, lacoste'a, białego cj lub open'a
przygarne silnik ET3, gumowy spojler tylnej klapy Peugeot 309 gti, licznik z obrotomierzem z bx'a ph1
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: klekocix »

Manwe pisze:a obejrzałeś zawieszenie czy nie ma luzu na gumach, sworzniach, gałkach, drążkach przekladni kierowniczej i krzyżaku :)

:P W sumie nie.

Ale zasugerowałem się tym dziwnym ściąganiem raz w prawo a raz w lewo zamiast tylko w jedną stronę. I to ściąganie jest stałe tj. jadąc np. 10km po prostej drodze cały czas minimalnie muszę kontrować kierownicę żeby jechać prosto. Wystarczy jednak skręcić na max w przeciwną stronę niż ściąga i albo przestaje w ogóle albo zaczyna identycznie jak poprzednio, z tym, że w drugą...

Kiedyś miałem auto z uszkodzonym drążkiem i wahaczem to zawsze ściągało w jedną stronę, nie zależnie co bym robił...
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
Awatar użytkownika
TO-MI
Maniak
Posty: 1273
Rejestracja: 02 lip ndz, 2006 3:14 pm
Posiadany PUG: XU9J4
Numer Gadu-gadu: 604584106
Lokalizacja: Krosno/okol

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: TO-MI »

sądząc po tym "bang" na mocnym skręcie i ściąganiu na zmiane zapewne coś na mcpersonie szwankuje :)
przerabiałem identyczną sytuacje w boxerze tam poleciały poduchy i łożyska mcpersona :wink:
Doba ma 24 godziny,zgrzewka 24 piwa...przypadek..? :)
http://peugeot205.pl/index.php?modul=uzytkownik&id=2207
oli91

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: oli91 »

Przy mocno wybitym sworzniu auto potrafi ściągać raz w lewo, raz w prawo w zależności jak się gałka sworznia w gnieździe ustawi. Miałem tak u siebie jak kupiłem auto :)
Awatar użytkownika
tomek05229
Junior
Posty: 400
Rejestracja: 08 maja sob, 2010 10:54 am
Posiadany PUG: 205 Forever '95
Numer Gadu-gadu: 11234915
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski /Wa-wa

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: tomek05229 »

Też miałem ten problem....było tak że zostały również założone czerwone-b.krótkie-sprężyny. Wszystko robił mechanik ...po jeżdzeniu na takim setupie ok 4mies pojechałem na wymiane opon..po podniesieniu na podnośniku i ponownym opuszczeniu samochód zachowywał się tak jak mowisz...przyczynom były rozsypane łożyska mcpersona. Można to sprawdzić podnosząć lewarkiem jedna strone..wkładasz rękę tam gdzie jest górne mocowanie sprężyny i sprawdzasz czy łożysko trzyma się stabilnie czy się rozpadło-dolna jego część buja się na boki i kręci jak chce :)
borek_wpr
Uzalezniony
Posty: 844
Rejestracja: 25 maja czw, 2006 10:01 am
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Pruszków

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: borek_wpr »

jadąc np. 10km po prostej drodze cały czas minimalnie muszę kontrować kierownicę żeby jechać prosto.
Jeżeli były wymieniane wahacze lub końcówki drążków-to nie ustawiono zbieżności kół. Przy większych prędkościach np. 30 km/h. jazda na wprost graniczy z cudem kontrując ostro raz w lewo raz w prawo, coś jak jeżdżą kierowcy rajdowi.
Trzeba isc przez życie twardo, nie żałować wszystkich sił...
Awatar użytkownika
klekocix
Uzalezniony
Posty: 523
Rejestracja: 09 sie ndz, 2009 9:35 pm
Posiadany PUG: Junior
Lokalizacja: Warszawa

Re: Auto ściąga raz w prawo raz w lewo

Post autor: klekocix »

No i po sprawie :) Winne jednak były łożyska i poduszki amortyzatorów. Po ich wymianie 2 razy łatwiej kręci się kierownicą, auto już nie ściąga w żadną ze stron.
"Mężczyzna jest panem w swoim domu... ale garaż to jego sanktuarium" :)
ODPOWIEDZ