licznik dzienny

Forum dla spraw zwiazanych z problemami/dyskusjami na temat nadwozia, wnetrza oraz modyfikacja wewnatrz samochodu
Awatar użytkownika
grzechuuu205
Maniak
Posty: 1415
Rejestracja: 03 lis czw, 2005 4:09 pm
Posiadany PUG: 1.9 GTI
Numer Gadu-gadu: 2800082
Lokalizacja: Bad Vöslau (Austria), LUBIN (dolny śląsk)

Re: licznik dzienny

Post autor: grzechuuu205 »

ja zawwsze się boje zdejmować tą wskazówke, jezeli rozbieramy i wskazówka wskazuje 0 i ją zdejme to wtedy jak mozna byc pewien ze ją idealnie tak samo założymy jak byla oryginalnie... hmmm
Największa radość z jazdy GTI - gdy stal pare miesiecy w garazu :) :)
Obrazek
borek_wpr
Uzalezniony
Posty: 844
Rejestracja: 25 maja czw, 2006 10:01 am
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Pruszków

Re: licznik dzienny

Post autor: borek_wpr »

Bardzo prosto.
W bieda licznikach JAEGER w tarczy prędkościomierza jest kołek wyznaczający 0 km/h. Zakładając wskazówkę należy oprzeć ją na kołku,lekko wcisnąć na ośkę i zsunąć na stronę pomiaru.Docisnąć. Ustawić licznik w pozycję pracy.Wskazówka powinna dotykać kołka bez wywierania nacisku.Palcem podciągnąć wskazówkę do 30km/h i puścić.Powinna łagodnie oprzeć się o kołek.
Licznik typu GTI
Jeżeli nie mamy pewności czy poprzedni właściciel nie grzebał przy liczniku to należy porównać prędkość z drugim autem.Jeżeli występują różnice wskazań należy zapamiętać ile grubości wskazówek na + czy -.Po wyjęciu prędkościomierza trzymając go w pozycji pracy na boku skali znaczymy nasze 0.Można zdjąć wskazówkę.Gdzieś czytałem że bardzo łatwo ją zdjąć przy pomocy widelca.Montując ją ponownie należy uwzględnić poprawki z pomiaru kontrolnego.Zaznaczyć innym kolorem nowe 0 km/h
Zakładanie wskazówki doprowadza do szaleństwa.Po kilku próbach wreszcie jest na swoim miejscu.Pozostaje porównanie prędkości z drugim pojazdem.Oczywiście wszystko będzie dobrze pod warunkiem że oba pojazdy mają koła o rozmiarze producenta.Jeżeli nie - to pomocnym narzędziem będzie KALKULATOR OPON ,zresztą jest na Forum.
Trzeba isc przez życie twardo, nie żałować wszystkich sił...
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: Orfister »

Wczoraj przysiadłem do rozbierania i oględzin testowej wersji licznika ( Podziękowania dla Martinop'a _O_ )
Sprawa wygląda prościej niż zdawać by się mogło..
Po wymontowaniu i spokojnym obejrzeniu mechanizmu okazało się, że konstrukcja jest niezmiernie prosta i całość jest kompletnie demontowalna...
Nie ma najmniejszego problemu, by wymienić uszkodzony licznik dzienny, całkowity, zębatki, mechanizm zerowania... kompletnie wszystko..
Co do montażu wskazówki - to faktycznie łatwo nie jest...choć prawdę mówiąc, nie widzę potrzeby jej zdejmowania - nie jest to konieczne ani do wyjęcia zespołu prędkościomierza z obudowy licznika, ani do naprawy którą ja będę wykonywał..
borek_wpr
Uzalezniony
Posty: 844
Rejestracja: 25 maja czw, 2006 10:01 am
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Pruszków

Re: licznik dzienny

Post autor: borek_wpr »

Ale konieczne przy wymianie tarczy np. na białą.
Trzeba isc przez życie twardo, nie żałować wszystkich sił...
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: Orfister »

Niewątpliwie .. jednak mnie to nie dotyczy :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzechuuu205
Maniak
Posty: 1415
Rejestracja: 03 lis czw, 2005 4:09 pm
Posiadany PUG: 1.9 GTI
Numer Gadu-gadu: 2800082
Lokalizacja: Bad Vöslau (Austria), LUBIN (dolny śląsk)

Re: licznik dzienny

Post autor: grzechuuu205 »

Orfister pisze:Co do montażu wskazówki - to faktycznie łatwo nie jest...choć prawdę mówiąc, nie widzę potrzeby jej zdejmowania - nie jest to konieczne ani do wyjęcia zespołu prędkościomierza z obudowy licznika, ani do naprawy którą ja będę wykonywał..
ooo to jak juz ją wykonasz to podziel sie doswiadczeniami :)
Największa radość z jazdy GTI - gdy stal pare miesiecy w garazu :) :)
Obrazek
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: moralez »

kiedy kolorowalem swoje zegary na czerwone podswietlenie, to nie napotkalem na trudnosci przy wtykaniu wskazowek, 8)
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: Orfister »

samo wtykanie wskazówki to jak w życiu.. jak każde wtykanie :lol:
chodzi o to by ustawić je pod odpowiednim kątem.
Z racji braku czasu nie robiłem jeszcze nic przy liczniku, ale zajmę się tym i zdam fotorelację.
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: moralez »

to trzeba zrobic sobie zdjecie wskazowek w jakich pozycjach sa po lekkim uniesieniu, te od wskanikow wtedy jeszcze sa na osce ale wychodza juz z ogranicznikow w cyferblacie 8)
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: grzesiek309 »

Była już instrukcja jak naprawić kasowanie w zwykłym liczniku a teraz przyszła pora na licznik z GTI :)
Wykonałem dziś operację wymiany mechanizmu kasującego w swoim liczniku. Miałem na dawcę drugi licznik, równie dobrze można naprawić uszkodzony mechanizm ale o tym później.

Pierwszy etap to oczywiście zdjęcie przedniej szybki. Następnie musimy odkręcić cztery śrubki trzymające prędkościomierz. Dwie z przodu pod szybką i dwie z tyłu.
Po wyjęciu prędkościomierza zabieramy się za wymianę mechanizmu.
Pierwszym etapem wymiany jest odkręcenie blaszki trzymającej mechanizm. Odkręcamy dwie śrubki widoczne na zdjęciu i wyciągamy blaszkę.
Obrazek

Kolejny etap to wyjęcie mechanizmu. Tu zaczynają się niewielkie problemy. Miejsca jest dość mało i ciężko go wyjąć, więc pierwsze co przychodzi do głowy to zdjęcie cyferblatu. Ja z tego rozwiązanie zrezygnowałem gdyż mogą być później problemy z nieprawidłowym ustawieniem wskazówki. Okazuje się, że wystarczy tylko odkręcić śrubki cyferblatu aby móc nim lekko manewrować. Po odkręceniu go wyciągamy przycisk kasowania. Najpierw ciągniemy lekko do góry aby rozdzielić element wystający z tarczy od elementu pod spodem a następnie wyciągamy obydwie części(uwaga na sprężynkę w obudowie!)

Kolejny etap na przykładzie dawcy. Wypinamy mechanizm z osiek po obu stronach licznika(zaznaczone strzałką)
Obrazek

Teraz delikatnie manewrując należy wyciągnąć mechanizm.
Przyszła para na włożenie nowego mechanizmu bądź naprawionego.
Robimy to w kolejności odwrotnej do demontażu, pamiętając że musimy razem z mechanizmem włożyć dolną część przycisku aby się zazębiły.
Pozostaje już tylko złożenie licznika :)


Na zdjęciu poniżej uszkodzony mechanizm. Niestety nie zrobiłem zdjęcia porównawczego z dobrym :(
Obrazek

Widać miejsce, w którym znajdował się "dzyndzelek" odpowiedzialny za poruszanie mechanizmem.
Sposobów na jego naprawę jest bardzo dużo. Można wkleić tam kawałek twardego druty lub dokleić kawałek plastiku :wink: Tą kwestię pozostawiam pod indywidualną rozwagę :P
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: licznik dzienny

Post autor: krzyska »

a na tarczy w lewym dolnym rogu nie ma czasem kreski wskazującej jak ma być ustawiona wskazówka????
GTI_Efekt Masy Obrazek
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: grzesiek309 »

Niby kreska jest ale wolałem nie zdejmować wskazówki.
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: grzesiek309 »

Ciekawostka na dziś. Mechanizm kasowania do licznika veglia z GTI pasuje od licznika bieda Veglia :wink:
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
Martinoo
Moderator
Posty: 4031
Rejestracja: 16 lip czw, 2009 3:55 pm
Posiadany PUG: 205 Color line Dturbo, 307 XSI HDI, 407 SW 2.0 HDI
Numer Gadu-gadu: 8330169
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: licznik dzienny

Post autor: Martinoo »

Tez u siebie kiedyś wymieniałem. Prosta szybka akcja

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
205 1.9 Dturbo -> NIE MA OGNIA BEZ DYMU !!! ;P
307 XSI 2.0 HDI ~140KM
407 SW 2.0 HDI 136KM
P.S Nie drażnij lwa!
Obrazek
ODPOWIEDZ