tylnia wycieraczka nie działa

Forum dla spraw zwiazanych z problemami/dyskusjami na temat nadwozia, wnetrza oraz modyfikacja wewnatrz samochodu
Awatar użytkownika
wojtbert
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar wt, 2010 9:18 pm
Numer Gadu-gadu: 0

tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: wojtbert »

witam!
Mam problem z tylnią wycieraczką nie działa po włączeniu przełącznikiem przy kierownicy. Nie jest zrobiona na "czasówke" więc powinna chodzić razem z przednimi wycieraczkami a tu nic, silniczek jest dobry bo sprawdzałem podłączając go pod aku. Sprawdzałem czy jest prąd wkostce przy przekaźniku w tylniej klapie i jest tylko w niebieskim przewodzie w pozostałych nie ma. Jak się za to zabrać , skąd zacząć? Załączam fotke kostki z przekaźnikiem http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/37b ... 3757a.html
Awatar użytkownika
Manwe
Peugeot 205 Master
Posty: 2013
Rejestracja: 04 wrz pt, 2009 2:48 pm
Posiadany PUG: 205 lacoste'86, 205 gti ph1'87, 309 ph1 3d graffic'89, citroen ax ph1'86, citroen bx ph1'86
Numer Gadu-gadu: 7424729
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: Manwe »

u mnie tylna wycieraczka załącza się tylko razem z tylnym spryskiwaczem(przycisk) może masz tak samo
Obrazek
szukam zderzaków z green'a, lacoste'a, białego cj lub open'a
przygarne silnik ET3, gumowy spojler tylnej klapy Peugeot 309 gti, licznik z obrotomierzem z bx'a ph1
Awatar użytkownika
wojtbert
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar wt, 2010 9:18 pm
Numer Gadu-gadu: 0

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: wojtbert »

tak tez próbowałem i nic z tyłu nie mam spryskiwacza klapa jest od gti miejsce po spryskiwaczu jest zaslepione
borek_wpr
Uzalezniony
Posty: 844
Rejestracja: 25 maja czw, 2006 10:01 am
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Pruszków

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: borek_wpr »

W moim przełączniku tylna wycieraczka działa jak przekręcę w lewo obrotowy przełącznik na dźwigni wycieraczek w poz 1 czyli cały czas praca.Spryskiwacz a właściwie jego silnik uruchomi się po przekręceniu tego samego przełącznika jeszcze bardziej w lewo lecz nie jest blokowany i działa dopóki go przytrzymuję.Wyłączenie to ruch prawo. Dotyczy to nowego typu przełącznika.
Do przekaźnika sterującego silnikiem dochodzą dwa kable 31A i 28B (na schemacie te litery są mało czytelne). Jadąc w przeciwną stronę czyli od silnika odszukaj ich w lewej kieszeni/wnęce bagażnika -złącze dwutorowe kolor czerwony.Rozepnij je i włącz tylną wycieraczkę.Między kablem 28B a masą powinno być napęcie12V.To sterowanie cewką przekaźnika. Na 31A jest masa więc między nimi powinno być 12V.Jeśli niema to dalej przewody idą do złącza P11 wtyczka sześcio torowa czerwona-z boku półki kierowcy (bez demontażu półki niedostępna tor 1 i 3).Dalej kabel 28B biegnie do przełącznika wycieraczek (złącze z trzema torami) i wychodzi złączem siedmiotorowym do płyty bezpieczników -złącze sześciotorowe żółte.Kabel 31A ze złącza P11 idzie do masy.
Opis może i skomplikowany lecz tak to jest.
Przekaźnik można wymontować i sprawdzić działanie cewki podając na nią napięcie.Powinien przełączyć styki.Schemat połączeń może jest na obudowie przekaźnika i można sprawdzić przejście dla poszczególnych torów .
Trzeba isc przez życie twardo, nie żałować wszystkich sił...
Awatar użytkownika
wojtbert
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar wt, 2010 9:18 pm
Numer Gadu-gadu: 0

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: wojtbert »

u mnie w lewej kieszeni bagażnika jest tylko takie złącze http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e7b ... 3574b.html , co do przełącznika przy kierownicy u mnie nie jest on obrotowy , działanie wygląda tak: jeden ruch przełącznika do dołu to jest pierwszy bieg wycieraczek, dwa ruchy przełącznika do dołu to jest drugi bieg wycieraczek , ruch przełącznika do siebie to jest spryskiwacz szyb (przy czym wycieraczki nie działają razem ze spryskiwaczem, działa sam spryskiwacz) ,przełącznik do góry to jest jeden ruch wycieraczek. Przy każdej opcji tylna wycieraczka nawet nie drgnie. Jak zewre recznie blaszkę w przekaźniku wycieraczka działa. Do przekaźnika w tylnej klapie dochodzi jeden kabel w którym napięcie pojawia sie po przekręceniu zapłonu jest to kabel brązowy połączony złączką , od złączki do przekaźnika biegnie jako niebieski. W moim poprzednim juniorze tylna wycieraczka działała jak włączałem spryskiwacz.
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: babelo »

U nie tylna wycieraczka włącza się jak przekręcę włącznik wycieraczek, na zasadzie jak włącza się światła!
Może Twój przełącznik nie obsługuje wycieraczki tylnej szyby!
Może ktoś wymieniał i założył inny bez opcji tylnej wycieraczki bo były 205 gdzie tylnej wycieraczki nie było
Awatar użytkownika
wojtbert
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar wt, 2010 9:18 pm
Numer Gadu-gadu: 0

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: wojtbert »

tak wlasnie to jest wersja junior gdzie tylniej wycieraczki nie bylo zalozylem klape od gti gdzie wycieraczka jest i jak to podlaczyc zeby dzialalo , wczesniej tez mialem juniora w ktorym ktos zalozyl wycieraczke i dzialalo z takim przelącznikiem jak mam teraz
borek_wpr
Uzalezniony
Posty: 844
Rejestracja: 25 maja czw, 2006 10:01 am
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Pruszków

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: borek_wpr »

To co na fotce to złącze do masy.
Przełącznik wycieraczek powinien mieć dwa złącza- czarne i zielone.Poniżej nie ten typ co jest u Ciebie lecz chodzi o zasadę.
http://allegro.pl/peugeot-205-309-przel ... 91336.html
Na Allegro widać przełączniki do starszych modeli lecz złącza są niewidoczne.
Mam obawę że brakuje trochę instalacji aby uruchomić tą wycieraczkę. Na początek zdejmij osłonę przełączników i sprawdź czy jest wtyczka zielona (może dla starszej wersji czarna) trój torowa i czy przełącznik ma dwa złącza.
Trzeba isc przez życie twardo, nie żałować wszystkich sił...
Awatar użytkownika
wojtbert
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar wt, 2010 9:18 pm
Numer Gadu-gadu: 0

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: wojtbert »

tak u mnie jest inny przełącznik którym nie można obracać, jutro sprawdzę czy jest zielone złącze.
Dzisiaj sprawdziłem przełącznik i jest tylko jedna wtyczka czarna do niej jest wpięta brązowa wtyczka i to wszystko, wydaje się że trzeba poszukać innego rozwiązania aby uruchomić tylną wycieraczkę, może pociągnąć kable od pompki spryskiwacza do wycieraczki , wtedy wycieraczka powinna włączać się razem z przednim spryskiwaczem, choć lepiej byłoby podłączyć tak aby tylna wycieraczka działała jak przełącznik dam do góry czyli jeden ruch wycieraczek, tylko jak to podłączyć?
mateon
Uzalezniony
Posty: 996
Rejestracja: 06 lut śr, 2008 12:12 am
Posiadany PUG: 205
Numer Gadu-gadu: 464582
Lokalizacja: Piaseczno

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: mateon »

Ja też mam problem z tylnią wycieraczką tzn na początku jak kupiłem Indiane wycieraczka działała lecz z czasem coraz wolniej zaczeła chodzic aż nagłe umarła :(

Wymieniłem dzisiaj przełącznik od wycieraczek bo myślałem że to jego wina ale jednak to nic nie pomogło,silniczek mógłby odmówic posłuszeństwa?
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: babelo »

Tak silniczek się zatarł! :)
mateon
Uzalezniony
Posty: 996
Rejestracja: 06 lut śr, 2008 12:12 am
Posiadany PUG: 205
Numer Gadu-gadu: 464582
Lokalizacja: Piaseczno

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: mateon »

Babelo niewiesz czy od 106 podejdzie??
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: babelo »

Nie w 106 jest montowany w szybie na 99 % jest inny
Awatar użytkownika
DJPreZes
Moderator
Posty: 4593
Rejestracja: 01 sie ndz, 2004 6:40 pm
Posiadany PUG: Roland Garros/307
Numer Gadu-gadu: 2516096
Lokalizacja: Gdynia

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: DJPreZes »

Nie wiem (patrząc na szybko na allegro, to stawiam, że pasuje), ale jak coś, to mam silniczek sprawny z 205 ;] 8)7
Peugeot 205 Roland Garros Cabrio
Obrazek
mateon
Uzalezniony
Posty: 996
Rejestracja: 06 lut śr, 2008 12:12 am
Posiadany PUG: 205
Numer Gadu-gadu: 464582
Lokalizacja: Piaseczno

Re: tylnia wycieraczka nie działa

Post autor: mateon »

DJPreZes nie zgadniesz ale ja pewnie też mam 8)7 Mam 4 uzbrojone klapy od 106 ale jak poszukam to i pewnie od 205 tez sie gdzies poniewierają silniczki :D
ODPOWIEDZ