205 Lodołamacz

Prezentacje posiadanych 205tek, krótkie opisy, historia i zdjęcia posiadanych samochodów.
Awatar użytkownika
nowak68
Maniak
Posty: 1892
Rejestracja: 12 sty ndz, 2014 11:19 pm
Posiadany PUG: 205 GENTRY 1991, 405 GRDTubo 1992
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Świętygród

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: nowak68 »

Na ostatnim zdjęciu 205 wygląda jak transformers :)
Na tripa jak znalazł :D
Był XRD 1988, XAD 1989, XLD 1986, GREEN 1991, Automatic 1.9 z 1990, XS 1990, GTI 1.9 EXPORT 1987
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: RafGentry »

Przygotowania do tripa przygotowaniami, ale trafił się alternatywny zimowy set na dieselka. Bardziej pasują do klimatów roku 1987, niż poliftowe alusy z Gentry. Teraz wędrują na garażowy stryszek, a potem to się zobaczy :)
13041145_10154111607764476_6502188759251823148_o.jpg
Awatar użytkownika
mlody333
Uzalezniony
Posty: 946
Rejestracja: 23 cze sob, 2012 4:39 pm
Posiadany PUG: Był 205, 307 jest 106 TU1JP oraz 207 TU5JP4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kielce

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: mlody333 »

RafGentry pisze:Przygotowania do tripa przygotowaniami, ale trafił się alternatywny zimowy set na dieselka. Bardziej pasują do klimatów roku 1987, niż poliftowe alusy z Gentry. Teraz wędrują na garażowy stryszek, a potem to się zobaczy :)
. Pewnie przyleciały do Ciebie z północy. 8) Gratuluję, bo kupione w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: RafGentry »

Tak, z północy. Dzięki za gratulacje. To była okazja, tym bardziej że w komplecie z ory śrubami.

Właściciel zapakował mi je w pudło i podrzucił pracownikowi, który do Krakowa na naczepie wiózł dwa wielkie zbiorniki. Felgi przypasane taśmą mocującą przyjechały sobie między tymi tankami :)

Zawsze chciałem mieć 305 GTX. Teraz mam przynajmniej z niego felgi :lol:
Indjana
Uzalezniony
Posty: 506
Rejestracja: 14 kwie pn, 2014 1:53 pm
Posiadany PUG: CJ
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wrocław

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: Indjana »

RafGentry pisze:Teraz wędrują na garażowy stryszek, a potem to się zobaczy :)
13041145_10154111607764476_6502188759251823148_o.jpg
Tak z ciekawości, ile tam już fantów trzymasz? :roll:
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: RafGentry »

Indjana pisze:
RafGentry pisze:Teraz wędrują na garażowy stryszek, a potem to się zobaczy :)
Załącznik 13041145_10154111607764476_6502188759251823148_o.jpg nie jest już dostępny
Tak z ciekawości, ile tam już fantów trzymasz? :roll:
Wciąż coś się tam zmienia. Tak było dziś rano:
13064523_10154112500514476_2761188324542822162_o.jpg
Awatar użytkownika
simon3
Maniak
Posty: 1082
Rejestracja: 03 lis ndz, 2013 3:53 pm
Posiadany PUG: 205 XS 1.4 XY8 Leżak '88
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wrocław

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: simon3 »

A ile tam listewek w zderzak! :wink:
Leżak, Monoblok, Suitcase... XY...
Awatar użytkownika
Manwe
Peugeot 205 Master
Posty: 2013
Rejestracja: 04 wrz pt, 2009 2:48 pm
Posiadany PUG: 205 lacoste'86, 205 gti ph1'87, 309 ph1 3d graffic'89, citroen ax ph1'86, citroen bx ph1'86
Numer Gadu-gadu: 7424729
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: Manwe »

muszę przymierzyć do bx'a :lol:
Obrazek
szukam zderzaków z green'a, lacoste'a, białego cj lub open'a
przygarne silnik ET3, gumowy spojler tylnej klapy Peugeot 309 gti, licznik z obrotomierzem z bx'a ph1
Awatar użytkownika
BzyQ
Uzalezniony
Posty: 568
Rejestracja: 01 maja ndz, 2011 1:00 am
Posiadany PUG: chyba Ty
Numer Gadu-gadu: 4534544
Lokalizacja: Kraków

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: BzyQ »

Na moim składziku jest więcej , to nie jest normalne, niestety nie da się tego leczyć 8)7
2.9 V6 ot co !
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: RafGentry »

Widzę, że grecka ekipa mało skora do opowieści po tripie. Mnie też dużo czasu zajęło zabranie się w końcu za posegregowanie zdjęć i podsumowanie wyjazdu. No, ale dziennik pokładowy zobowiązuje!

Na pewno ten wpis nie będzie już tylko laurką, bo intensywnie eksploatowany od prawie pięciu lat dieselek tym razem nie zadowolił się tankowaniem pod korek i dolewkami oleju. Trochę zaczął kaprysić ujawniając jedną małą awarię i kilka usterek, które jednak dały w kość podczas dwutygodniowej wyprawy.

Zacznę od tyłu, czyli od podsumowania. Nie mam fotki z licznika tuż po powrocie, ostatnią zrobiłem w dniu powrotu z Węgier, ale obliczyłem że przez 14 dni przejechałem ponad 5600 kilometrów. Dolałem 2-2.5 litra oleju, a spalanie wahało się w przedziale 4.54 - 5.79.
1.jpg
Przygotowania do tripa zacząłem jeszcze zimą. Wraz z Manwe wymieniliśmy kawał przedniego zawieszenia. Wóz dostał nowe wahacze, końcówki drążków, gumy stabilizatora, lewą piastę i łożysko, a także manszetę przegubu zewnętrznego półosi lewej. Do tego na pokład wjechały wszystkie nowe wodziki skrzyni biegów, żeby manewrowanie lewarkiem nie przypominało mieszania łyżką w zupie.

Tuż przed tripem okazało się, że pękło mocowanie (płetwa) stabilizatora belki, czego nie zdążyliśmy już zrobić, więc musiałem jechać bez tylnego stabilizatora. Na początku mi to przeszkadzało, bo 205-tka bujała się nieprzyjemnie na łukach, ale potem okazało się najmniejszym z problemów. Helter i Morfeusz stabilizatora nie mają w ogóle, a jakoś jeżdżą :)
2.jpg
Już pierwszego dnia Józek na postoju na Węgrzech dostrzegł śrubę w mojej lewej tylnej oponie. Wbiła się w mięso bieżnika i nie wyglądała groźnie. Szybko się zwulkanizowała i jeździ na aucie do dziś. Kiedyś się za to wezmę
3.jpg
Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię przejechałem w miarę komfortowo, nie licząc dyskomfortu psychicznego wywołanego świadomością braku stabilizatora i obecnością śruby w oponie. Niestety pierwszego dnia w Grecji na fantastycznej drodze przez góry zaczęła się tłuc półoś. Na początku dyskretnie, potem coraz głośniej. Okazało się, że spadła manszeta z przegubu wewnętrznego i wywaliło smar. Tłuczenie na prawych zakrętach postępowało, a pod koniec tripa musiałem przejeżdżać je już bez gazu. Nieszczęsna półoś odebrała mi sporo frajdy z jazdy. Nie dość, że dysponowałem najsłabszym autem, to na dodatek było ono 50-procentowym inwalidą na winklach :x

To jednak nie był koniec nieszczęść tego dnia. Tuż po zwiedzaniu Meteorów dieselek rozkraczył się w ulewnym deszczu. Po odpaleniu momentalnie gasł i nic nie wskazywało na to, żeby chciał współpracować z kimkolwiek z naszej ekipy. Szybki komunikat przez radio i momentalnie przy aucie pojawiła się silna grupa sztorcownicza. Deszcz nie przestawał padać, pod naszymi stopami płynęła rzeka deszczówki niosąca liście i śmieci, a tu wciąż nie było pomysłu, dlaczego klekot nie chce jechać dalej.

Walka odbywała się w dramatycznych warunkach. Gadzina przypłacił ją rozlewem krwi na obcej ziemi. Ranę szybko opatrzył taśmą izolacyjną, ale w okolicy smoka baku wciąż widać ślady zmagań. Reszta ferajny przemokła do suchej nitki. W końcu udało się jednak sprowadzić dziada na dół pod hotel, przygotowując tymczasowy bak z półtoralitrowej butelki po wodzie mineralnej. Zapadał zmierzch więc sztorcowanie odłożyliśmy na następny dzień.
4.jpg
Na szczęście ranek był już pogodny. Na pamiątkę sfotografowałem prowizorkę wykonaną dzień wcześniej i przeparkowałem auto na kawałek względnie prostego betonu.
6.jpg
Po chwili pojawił się Józek, Grzesiek, Bananowiec i Vroobel. Rozpoczęło się diagnozowanie awarii. Przewody paliwowe, które podejrzewaliśmy na pierwszym miejscu okazały się niewinne. Wyglądały dobrze i żaden nie był zagięty. Podejrzenie padło na filtr paliwa. Ten faktycznie nie wyglądał dobrze. Rozleciał się w rękach, więc rozpoczęliśmy poszukiwania nowego, co nie było rzeczą łatwą bo w Grecji był to dzień świąteczny.
5.jpg
Szybko znudziło mnie krążenie po stacjach benzynowych, gdzie bezradni pracownicy rozkładali tylko ręce. Pomyślałem, że pomocy trzeba szukać gdzie indziej. Przejeżdżając przez miasteczko Kastraki zwróciłem uwagę na stary garaż, w którym stało zaparkowane stare BMW serii 5. Założenie było proste - ktoś kto w 2016 roku śmiga prawie 40-letnim samochodem na bank będzie miał do niego jakieś zapasowe części pozawijane w szmatki i ukryte na półkach. Podjechałem na podwórko, gdzie po chwili zjawił się starszy, siwy pan. I tutaj historia robi się bardzo ciekawa ponieważ:

- pan świetnie mówił po angielsku
- wykazywał chęć pomocy
- miło wspominał Polaków
- był właścicielem starego, nieczynnego sklepu motoryzacyjnego :mrgreen:

Co prawda w sklepie, poza grubą warstwą kurzu znajdowały się głównie części do starych Datsunów, Mazd i innych Japończyków, lecz sympatyczny jegomość szybko znalazł mi filtr paliwa, który wedle jego zapewnień powinien pasować do starego diesla. Napis Hanomag/Steyr na opakowaniu mnie nieco zmartwił, więc na pocieszenie w cenie 5 € dostałem jeszcze drugi, nieco inny filtr. Po pamiątkowej fotce ruszyliśmy zatem dalej, na malowniczy kemping, gdzie miał nastać kres kłopotów dieselka.
6_1.jpg
Tutaj następuje część widokowa. Po opuszczeniu Meteorów skierowaliśmy się w stronę prastarego miasta Delfy, gdzie znaleźliśmy chyba najpiękniejszy kemping pod słońcem. Po drodze widoczki były też niczego sobie...
8.jpg
Niestety - wymiana filtra paliwa niewiele dała. Dieselek wciąż zapalał i szybko gasł. Szczęściem w nieszczęściu, Józkowi udało się zlokalizować przyczynę takiego stanu rzeczy - winna okazała się membrana pompki obudowy filtra paliwa. Była dziurawa, przez co układ zapowietrzał się. Znów trzeba było poskładać wszystko na zwężce z długopisu z pominięciem filtra. Dopiero następnego dnia za 4€ nabyłem przepływowy filterek, który z grubsza rozwiązał problem.
7.jpg
Kolejne dni to względna radość z jazdy. Bez odcinków górskich, na których mogłaby przeszkadzać półoś, bez nowych awarii. Postanowiłem wznieść toast i cisnąć dalej. Wyrocznia Delficka podpowiedziała mi, że dojadę tym autem do domu i tego się trzymałem...
W drodze na górę Korynt
9.jpg
Jedziemy do Nafplio!
10.jpg
I kolejny dzień. Podczas, gdy ekipa biesiadowała na dzikiej plaży w okolicy Kyparission, ja wybrałem się na przystań, żeby zrobić kilka zdjęć. Żadne nie wyszło :)
11.jpg
11.1.jpg
Etap w Atenach pomijam, bo tam nie działo się nic ciekawego. Fury stały w parkingu podziemnym, a my zwiedzaliśmy miasto pieszo.
Tutaj już kolejny uroczy kemping - Santa Maura w Dessimi (Lefkada).
12.jpg
I Vikos - najgłębszy kanion świata. Kawałek dalej spotkaliśmy wydachowanego Citroena C3, którego kierowca niespecjalnie ogarniał jazdę po krętych, górskich drogach.
13.jpg
Lazarat - narkotykowa wioska w Albanii. Wpadliśmy tam tylko na chwilę. Atmosfera była gęsta, ale udało się zrobić pamiątkowe zdjęcie...
14.jpg
Tu już Czarnogóra i przecudny, fenomenalny park narodowy Durmitor. Bardzo się cieszę, że odwiedziliśmy to miejsce.
15.jpg
16.jpg
Czarnogóry ciąg dalszy - po przejeździe przez górskie bezdroża.
17.jpg
W końcu Kraków i szybka myjka, żeby samochód nie wyglądał jak obraz nędzy i rozpaczy...
18.jpg
Cóż, po 75 tysiącach za kierownicą dieselka, trzeba chyba będzie zainwestować w niego ciut więcej. W tym tygodniu zamierzam wymienić feralną półoś, w czerwcu zaplanowałem większy serwis. Mimo ostatnich niespodzianek, nadal uważam, że to naprawdę wspaniały towarzysz podróży i wóz, który może posłużyć jeszcze przez długie lata. Niby znów był najwolniejszy na tripie, ale w końcu to jedna z dwóch 205-tek, które od 2013 roku przejechały od początku do końca wszystkie tripy - Balkan Rallye, Rumunia, Turcja i teraz Grecja. Aha, tą drugą 205-tką był biały diesel HelterSkeltera.
Awatar użytkownika
helterskelter
Junior
Posty: 194
Rejestracja: 31 lip czw, 2008 6:02 pm
Posiadany PUG: 205 xad lux; 205 GTI export
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: WP

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: helterskelter »

Trochę nad nim popracujesz i znów będziesz miał na długie lata spokój i satysfakcję w trakcie pokonywania kolejnych europejskich (a może nie tylko) dróg :Y
RafGentry pisze: Helter i Morfeusz stabilizatora nie mają w ogóle, a jakoś jeżdżą :)
Małe OT. Od 6 lat jeżdżę na belce z 309-ki ze stabilizatorem.
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: RafGentry »

helterskelter pisze:Trochę nad nim popracujesz i znów będziesz miał na długie lata spokój i satysfakcję w trakcie pokonywania kolejnych europejskich (a może nie tylko) dróg :Y
RafGentry pisze: Helter i Morfeusz stabilizatora nie mają w ogóle, a jakoś jeżdżą :)
Małe OT. Od 6 lat jeżdżę na belce z 309-ki ze stabilizatorem.
A to zwracam honor Wojtku. Nie wiem co mi się ubzdurało. Robię diesla czym prędzej, żeby dalej trzaskał kilometry bo do tego jest stworzony :)
Awatar użytkownika
DJPreZes
Moderator
Posty: 4593
Rejestracja: 01 sie ndz, 2004 6:40 pm
Posiadany PUG: Roland Garros/307
Numer Gadu-gadu: 2516096
Lokalizacja: Gdynia

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: DJPreZes »

Ło panie złom :P Daje pińcet i zabieram ten problem 8)7
Peugeot 205 Roland Garros Cabrio
Obrazek
Awatar użytkownika
szasz
Uzalezniony
Posty: 736
Rejestracja: 10 lip czw, 2014 8:45 am
Posiadany PUG: XS '92 [i] Partner Tepee Outdoor 1.6 HDI [i] Citroen C4 1.6 BlueHDI
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Gdańsk, miasto rodzinne Tomaszów Lubelski

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: szasz »

Okropne rzeczy się działy z tym Twoim wozem. Współczuję Rafał. Na pewno zabrał Ci dużo radości z tripa, ale mam nadzieję, że nie całą ;-)

205 XS rulez :-)
Zawsze iść, rozkaz który mam we krwi..
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 Lodołamacz

Post autor: RafGentry »

Nie no, aż tak okropnie to nie było. W końcu dowiózł mnie wszędzie, gdzie trzeba i wrócił do domu :)

Ale jednak codzienna jazda i intensywna eksploatacja tripowa potrafi dać w kość maszynie. Nawet wnętrze zużywa się ekspresowo. Jeszcze w Grecji pękła mi gałka zmiany biegów, a wczoraj dokonała żywota. Dosłownie rozpadła się w rękach (te słowa słyszałem już dziesiątki razy od posiadaczy 205-tek, ale żaden opis lepiej nie pasuje do sytuacji).
13246293_10154180400319476_4413102233788355343_o.jpg
ODPOWIEDZ