205 XAD - "AutoLew"

Prezentacje posiadanych 205tek, krótkie opisy, historia i zdjęcia posiadanych samochodów.
Awatar użytkownika
helterskelter
Junior
Posty: 194
Rejestracja: 31 lip czw, 2008 6:02 pm
Posiadany PUG: 205 xad lux; 205 GTI export
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: WP

205 XAD - "AutoLew"

Post autor: helterskelter »

205 XAD - „AutoLew”

Temat powinien powstać kilka lat wcześniej, ale jak to w życiu bywa, brak inwencji i lenistwo skutecznie go hamowało. Najwyższa pora nadrobić zaległości.

Stan obecny:
IMG_4202.JPG
IMG_4215.JPG
Pojazd w ciągłej, codziennej eksploatacji. Regularnie przemierza Polskę wzdłuż i wszerz. Nie stwarza jakichś większych problemów, więc wypadałoby, parafrazując Dżem, zaśpiewać:

Nigdy mnie nie zdradził
Nie zawiódł ani raz
To wspaniała jest maszyna
Choć ma już ze dwadzieścia lat.


Okazje do śpiewania zdarzają się dosyć często, więc w bagażniku auta regularnie podróżuje gitara.


Informacje prehistoryczne

Peugeot 205 xad
Skrzynia pierwotnie 4-biegowa
Silnik XUD7 1769 ccm
Rok produkcji: 1989
Nadwozie 3-drzwiowe

Auto przyjechało do Polski w 1992r. z przebiegiem ok. 60 000 km.

Było kolejnym autem mojego Dziadka, który wcześniej jeździł: adlerem; citroenem, warszawą, skodą, wartburgiem i zastawą. Moja pamięć sięga wartburga. Kiedy w garażu Dziadka pojawiła się 205-tka, od razu wiedziałem, że żadne inne auto już mnie tak nie zachwyci.

Dziadek sprezentował mi to auto w 2006r. z przebiegiem 125 000 km.
Przez cały ten okres pug był garażowany więc ruda go oszczędziła.
Natomiast nie oszczędzał go Dziadek, któremu z racji wieku (90 lat) przydarzyło się kilka mało przyjemnych przygód, z wjazdem pod tira włącznie. Na szczęście poza lekko odstającymi drzwiami kierowcy nie widać obecnie żadnych niepokojących objawów. Z resztą jakość blachy przyczyniła się ostatecznie do decyzji, żeby doinwestować posiadanego lewka, a nie szukać innego egzemplarza.

Ale zanim rozbudziły się we mnie, głęboko dotychczas ukryte, instynkty poznawcze, co zaczęło objawiać się coraz bardziej śmiałym demontażem i montażem elementów auta oraz wprowadzaniem „nowych” podzespołów, wiedziałem tylko gdzie wlewać paliwo i jak zmienić koło.

Elementarny brak wiedzy oraz garażowanie pod chmurką dosyć szybko przyczyniło się do degradacji wizualnej pojazdu.

Kilka zdjęć sprzed metamorfozy.
peugeot 002.jpg
peugeot 005.jpg
IMG_7449.JPG
IMG_7458.JPG
IMG_7459.JPG
2IMG_4790.jpg
Co to za wersja?

Wg serviceboxa jest to wersja specjalna.
Powiem szczerze, że nie wiem na czym owa specjalność ma polegać. Auto było typową wersją bieda, co oznacza:
1. brak nawiewu środkowego
2. brak tunelu środkowego
3. brak zamykanego schowka pasażera
4. brak spryskiwacza i wycieraczki szyby tylnej.
O elektrycznie podnoszonych szybach, centralnym zamku, zegarku w konsoli środkowej czy dodatkowym oświetleniu (lampka do czytania mapy, oświetlenie bagażnika i schowka) nawet nie wspomnę.

Hipoteza
Oznaczenie XAD pojawia się także na wersjach multi, a więc na pojazdach rzekłbym towarowych. I dlatego podejrzewam, że auto, które obecnie jest w moim posiadaniu było wersją towarową w zwykłej budzie.
Świadczyć o tym może chociażby fabrycznie zamontowany kątownik pomiędzy tylną kanapą a bagażnikiem, który później usunąłem.
IMG_1572.JPG
IMG_1573.JPG
Być może ktoś w Francji wpadł na genialny pomysł kupowania tanich, biednych wersji towarowych, montowania w nich tylnych kanap i sprzedawania tak sporządzonych pojazdów na wschód. Dlatego też auto miało deskę rozdzielczą w kolorach czarno-szarych oraz szarą tapicerkę drzwi, natomiast boczki z tyłu, osłonę słupków (maskownice głośników) i tylne plastiki nadkoli w kolorze jasnobrązowym (beżowym) a więc z zupełnie innej bajki.
IMG_0368.JPG
Uzależnienie
Na swoje nieszczęście 8)7 natrafiłem w internecie na stronę http://www.peugeot205.pl, co poskutkowało gwałtownym rozwojem choroby, na tym forum dość powszechnej.
Jej objawy to m.in. regularne doprowadzanie pojazdu do stanu zaprezentowanego poniżej,
co z uwagi na codzienne użytkowanie auta było dosyć uciążliwe.
IMG_0381.JPG
IMG_2834.JPG
IMG_3476.JPG
IMG_3569.JPG
Szczegółowy opis rozwoju mojej pugomanii, popadającej momentami w pugotraumę, wkrótce.
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: krzyska »

Fajny, była okazja obejrzec go na tripie. Nadal jestem pod wrażeniem 205-tkowych diesli.
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: RafGentry »

No wreszcie Wojtku pojawił się temat o Twoim dieselku. Jestem pod wrażeniem przywiązania do auta i ogromu pracy, jaką w niego włożyłeś. XAD to chyba teraz jak członek rodziny.
Nie wiem, czy wiecie ale to auto pobiło tripowy rekord ekonomii, spalając 3,9 litra na 100 kilometrów podczas naszej eskapady. A nie jechaliśmy wcale wolno :twisted:
Aha - jeszcze mała uwaga - tak naprawdę auto wygląda lepiej niż na zdjęciach na początku pierwszego postu...

Oto dowody: 8)
Resize of IMG_4447.JPG
Resize of 101_0024.JPG
Resize of 101_0034.JPG
Resize of DSC04287.JPG
Resize of DSC04234.JPG
Załączniki
Resize of DSC04233.JPG
Awatar użytkownika
Martinoo
Moderator
Posty: 4031
Rejestracja: 16 lip czw, 2009 3:55 pm
Posiadany PUG: 205 Color line Dturbo, 307 XSI HDI, 407 SW 2.0 HDI
Numer Gadu-gadu: 8330169
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: Martinoo »

Ano wygląda świetnie w rzeczywistości.

Na ostatnim zdjeciu nawet mój pug sie załapał podczas wyprzedzania kolumny
205 1.9 Dturbo -> NIE MA OGNIA BEZ DYMU !!! ;P
307 XSI 2.0 HDI ~140KM
407 SW 2.0 HDI 136KM
P.S Nie drażnij lwa!
Obrazek
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: grzesiek309 »

Zaryzykuję stwierdzenie, że to najładniejszy biały diesel w klubie 8) No i najważniejsze, że ma bardzo dobrego właściciela :Y
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
bananowiec
Uzalezniony
Posty: 610
Rejestracja: 02 kwie śr, 2008 10:36 pm
Posiadany PUG: 205 CTI TURBOGNÓJ , 205 1.8 dturbo forever
Numer Gadu-gadu: 4940298
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: bananowiec »

Nareszcie coś o nim skrobnąłeś :) Jak widać na załączonych obrazkach, autko bardzo ładnie się prezentuje.Brakuje mi tu jeszcze tylko zdjęć wnętrza, bo w środku dopracowany jest każdy szczegół :) Jeśli uda się Wojtkowi zrealizować plany, włożenia kilku gratów to będzie szał!
Awatar użytkownika
xtrack
Uzalezniony
Posty: 667
Rejestracja: 15 wrz pt, 2006 2:48 pm
Posiadany PUG: 1.9 GTI
Lokalizacja: dolnyslask
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: xtrack »

srodek jest niesamowicie dopieszczony,no i obrotek z diesla _O_
Awatar użytkownika
helterskelter
Junior
Posty: 194
Rejestracja: 31 lip czw, 2008 6:02 pm
Posiadany PUG: 205 xad lux; 205 GTI export
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: WP

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: helterskelter »

Ostatni post prawie dwa lata temu więc pora nieco odświeżyć temat.
Auto bez większych problemów przejechało trip rumuński (jeśli nie liczyć dziury w oponie).
Na transalpinie
Na transalpinie
Na liczniku przybyło 4660 km (wskazanie nieco zawyżone o ok. 3,5% - będę musiał dobrać inny ślimak do skrzyni).
Zużycie paliwa na trasie: 204,2 dm3, co daje średnią ok.4.4 l/100.
Ostatni etap z Rumunii do Polski pokonany na jednym baku.
trasa.JPG
Poniżej XAD w towarzystwie pozostałych tripowych 205-tek
IMG_2055zm.JPG
Awatar użytkownika
Vroobell205
Junior
Posty: 389
Rejestracja: 26 mar śr, 2014 12:33 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: Vroobell205 »

Gratuluję udanej wyprawy!
Miło was oglądać!
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: RafGentry »

To ja dołożę swoje trzy grosze, bo Wojtek jak zwykle strasznie skromny :)
20140507_171124.jpg
20140507_174456.jpg
20140505_072208.jpg
Auto w trasach od lat spisuje się rewelacyjnie, poza tym jest bardzo zadbane. A wnętrze jest tak doposażone, że ma się wrażenie siedzenia w STDT, bo XAD to już tylko znaczek na klapie :)
Awatar użytkownika
helterskelter
Junior
Posty: 194
Rejestracja: 31 lip czw, 2008 6:02 pm
Posiadany PUG: 205 xad lux; 205 GTI export
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: WP

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: helterskelter »

W dzień po katowickim zlocie 205 xad z dwoma osobami na pokładzie wyruszyła w kolejną bałkańską podróż w towarzystwie skody znanej niektórym z tripu albańskiego. Trasa częściowo pokrywała się z tą, którą przebyliśmy w kwietniu/maju 2013.
trasa.JPG
W ciągu 14 dni auto pokonało 4728 km, na których zużyło 223 litry paliwa, co daje średnio ok. 4,72 l/100km.
Na celowniku dodatkowo znalazło się Skopje wraz z kanionem Matka oraz Saloniki i Meteory w Grecji.
IMG_4124.JPG
IMG_4134.JPG
IMG_4143.JPG
Po pięciodniowym pobycie w Grecji wróciliśmy do Macedonii, gdzie spędziliśmy dwa dni w Ohrydzie. Nocleg znaleźliśmy na starym mieście u podnóża twierdzy. Gospodarze często goszczą Polaków, więc nauczyli się mówić po polsku, a na ich domu wiszą dwie flagi: macedońska i polska. Jeśli ktoś chciałby skorzystać to mogę podać dokładne namiary. Nasi gospodarze byli szczerze zaskoczeni, że w Polsce nie można obejrzeć w otwartym kanale tv mistrzostw świata w siatkówce, bo u nich telewizja pokazywała wszystkie mecze za free.
Gospodarz w czasie wolnym produkuje rakiję, którą zostaliśmy poczęstowani. Nabyliśmy na dalszą podróż kilka butelek tego trunku bo był naprawdę pierwszorzędny i dobrze zapakowany w szklane butelki, żeby ktoś przypadkiem nie zrobił z niego zupy (Dzikson, polecam :D).
Kolejny nocleg był przewidziany w Sutomore w Czarnogórze, więc Albanię przejeżdżaliśmy tranzytem drogą SH6.
Kilka widoczków z tej drogi.
IMG_4411.JPG
IMG_4418.JPG
IMG_4450.JPG
IMG_4465.JPG
IMG_4466.JPG
W trakcie wypoczynku na czarnogórskiej plaży zrodził się w męskich głowach pomysł ponownego przebycia drogi SH20 w Albanii.
Następnego dnia o świcie, zostawiając panie, bagaże i skodę w Czarnogórze, peugeot 205 po raz kolejny wyruszył do Albanii.
c.d.n.
Awatar użytkownika
woocash
Peugeot 205 Master
Posty: 4588
Rejestracja: 10 lut czw, 2005 1:56 pm
Posiadany PUG: 205 ph1 1984 GR
Numer Gadu-gadu: 9752783
Lokalizacja: Katowice

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: woocash »

Szacun... Zazdroszczę podróży.
Najaktywniejszy w dziale: Stare forum techniczne
[ Posty: 1090 / 34.03% Twoich postów ]
Awatar użytkownika
dzikson
Maniak
Posty: 1191
Rejestracja: 23 sty wt, 2007 10:23 pm
Posiadany PUG: 205XS
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: dzikson »

Dobry trip, w te rejony na pewno warto wracać.
Odnośnie rakiji... Jestem głęboko zawiedziony Wojciechu, że nie nabyłeś dodatkowej butelki, pamiętając o koledze. Przecież bym odkupił! :mrgreen:
Liczę jednak, że odstawisz conieco, aby uświetnić najbliższe spotkanie :wink:
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: RafGentry »

Wojtek, ależ Cię nosi po tym świecie _O_

W tym roku to chyba Ty pokonałeś najwięcej kilometrów po Europie spośród wszystkich klubowiczów... Najpierw Rumunia, teraz jeszcze na dodatek taaaki trip.

Zazdroszczę, podziwiam i czuję się zmotywowany do przygotowania mojego dieselka do kolejnych tras.

A że tak spytam - jakieś niespodzianki XAD po drodze sprawiał?
Awatar użytkownika
helterskelter
Junior
Posty: 194
Rejestracja: 31 lip czw, 2008 6:02 pm
Posiadany PUG: 205 xad lux; 205 GTI export
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: WP

Re: 205 XAD - "AutoLew"

Post autor: helterskelter »

dzikson pisze: Liczę jednak, że odstawisz conieco, aby uświetnić najbliższe spotkanie :wink:
Ok. Do końca roku postaram się coś przetrzymać, ale musisz jakiegoś spota zorganizować, aby dokonać degustacji :wink:

RafGentry pisze: A że tak spytam - jakieś niespodzianki XAD po drodze sprawiał?
Nie było jakichś większych problemów. Tradycyjnie wsiorbał trochę oleju w trakcie szybszej jazdy autostradami, no i postukiwał drążkiem stabilizatora, bo nie miałem czasu zmienić tulei.
Jedyne humory dotyczyły tylnej wycieraczki, która zatrzymała się na środku szyby i bez pomocy z zewnątrz nie chciała się ruszyć. W Grecji dokonałem szybkiej naprawy, polegającej na rozkręceniu silniczka i wysypaniu zaschniętego kleju, który wytopił się z wirnika albo spod magnesów i utrudniał obrót. Po złożeniu działała jak nowa... do czasu deszczu w Czechach w czasie drogi powrotnej. Znowu stanęła na końcu szyby i zamarła. Ale po powrocie do domu ponownie zaczęła działać bez zarzutu więc pewnie to grecki upał jej zaszkodził 8)7

Powrót w Góry Przeklęte

Droga SH20 to najdalej na północ wysunięta droga w Albanii, przebiegająca w pobliżu granicy z Czarnogórą.
2sh20.JPG
W maju zeszłego roku nie było na niej jeszcze ani grama asfaltu. Obecnie ok. 1/3 trasy jest już wyasfaltowana, że nawet najniżej zglebiona 205-ka nie będzie miała problemu z przejazdem. Natomiast od miejscowości Tamare do doliny Vermosh droga cały czas pozostaje bardzo wymagająca i nie zauważyłem na niej jakichkolwiek działań.
Jeśli będziecie w tamtej okolicy to polecam przejechać się co najmniej do końca asfaltu - naprawdę warto.
A tu małe porównanie z cyklu "wczoraj i dziś"
porównanie.JPG
Pogodę mieliśmy lepszą niż w zeszłym roku więc zamieszczam więcej zdjęć, które choć trochę oddają niepowtarzalne wrażenia, jakich doświadcza się na tej trasie.
IMG_4520.JPG
IMG_4522.JPG
IMG_4525.JPG
IMG_4530.JPG
IMG_4537.JPG
IMG_4552.JPG
IMG_4553.JPG
Tutaj jeszcze nie ma asfaltu ale podbudowa drogi jest już wykonana.
IMG_4556.JPG
IMG_4562.JPG
IMG_4571.JPG
IMG_4572.JPG
IMG_4580.JPG
IMG_4582.JPG
IMG_4584.JPG
IMG_4595.JPG
Załączniki
IMG_4589.JPG
IMG_4587.JPG
IMG_4574.JPG
ODPOWIEDZ