205 XS Leżak, Tortue Géniale

Prezentacje posiadanych 205tek, krótkie opisy, historia i zdjęcia posiadanych samochodów.
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Ewidentnie ostatnie zjawiska pogodowe nie przypadły Żółwiowi do gustu. Otóż zbuntował się i zaczął palić na 3 cylindry. Myślałem, że to przez to, że stał 8 godzin na srogim deszczu i wilgoć zaatakowała układ elektryczny. Ale kable, kopułka i palec były wymieniane całkiem nie dawno. A po przestaniu kilku godzin w suchym garażu dolegliwości nie minęły. Ostatnio też nie miałem wiele czasu żeby zagłębić się w czeluści komory silnika i tylko rzuciłem okiem czy prą nie tańczy po bloku silnika - nie tańczy. Przy jeździe czasem zaskoczy ale podejrzewam, że to przez nagromadzenie niespalonej mieszanki w komorze spalania.
Od czego zacząć - co proponujecie?
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: grzesiek309 »

Zacznij od wyczyszczenia świec.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Wczoraj udało mi się wygospodarować trochę wolnego czasu i poświęciłem go Żółwiowi. Za radą Grzegorza zacząłem od świec, lecz już po zdjęciu kabla WN na pierwszej, wszystko się wyjaśniło. Nie wiem skąd ani jak i którędy ale dostała się tam woda (ok 1 cm) - więc prąd z kabla uciekał na blok silnika. Po wysuszeniu wykręciłem świece i wyczyściłem - jak na razie Żółwion pędzi jak trzeba.

Wielkie dzięki dla Grzegorza za szybką i trafną podpowiedź. :W
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Nieźle, prawie dwa i pół roku bez posta :?
Żółwion rezyduje w garażu za sprawą prawdopodobnie rozsypanej tulejki w przekładni pośredniej. Niestety czasu nie mam na razie żeby się tym zająć. Do tego przy tej operacji można by od zrazu wymienić sprzęgło i kilka innych dupereli związanych z operacją zdjęcia kielicha sprzęgła.
W ramach braku wozidła, przerzuciłem się na większy rozmiar i kupiłem 405. Oprócz elektrycznych przednich szyb - bieda. Trochę zaniedbany mechanicznie ale wizualnie ma potencjał.
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Monoblok - monolog.
Korzystając z urlopu zapuściłem się w czeluścia garażu, żeby powalczyć z lwem a raczej zółwiem. Rozkręciłem pół komory silnika, żeby dostać się do przekładni pośredniej. Okazało się, że tulejka jest cała - przynajmniej z zewnątrz. Wewnętrzny wieloklin od strony skrzyni został zmielony na gładko. Co gorsza tulejka, która jak twierdzi Manwe - powinna zejść ręką, nie ustępuje nawet młotkowi i palnikowi. Może ustąpi kątówce i przecinakowi.
Poniżej dawka zdjęć.
Załączniki
DSC_3382.JPG
DSC_3381.JPG
DSC_3391.JPG
DSC_3386.JPG
DSC_3380.JPG
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Filipczak
Junior
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty sob, 2014 9:32 pm
Posiadany PUG: Był: GT 1992 1.4, Green 1991 1.4, CTI 1990 1.9, Junior 1987 1.1 Jest: XR 1.1 '91
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka/Kraków

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Filipczak »

Podczas porządków w garażu znalazłem coś takiego. Pamiętam, że szukałeś linki ssania, chcesz? Obrazek

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Fant już u mnie, dzięki Filipczak. Natomiast poszukuje tulejki łączącej wałek przekładni pośredniej z wałkiem skrzyni od leżaka. Jeżeli ktoś widział, ma, lub wie gdzie jest do dostania, proszę o info.
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Dziś ze względu na cieknącą pompę hamulcową, postanowiłem trochę pogrzebać przy Żółwionie. Dawno nic przy nim nie robiłem, przez co wygląda kiepsko i aż mi go żal.
Pompa wymieniona razem z serwem (było zalane płynem hamulcowym jakieś 200 ml), wymieniłem również cięgno ssania. Przy okazji odkryłem, że lewe przednie głośniki nie grają. A na koniec niespodzianka: Żółwion nie odpala. Przez przypadek musiałem poruszać jakieś kable i wygląda na to, że nie ma dostatecznej masy. Ehhh i tak oto z chwili z ciepłego popołudnia zrobi się kilka dni grzebania za usterką.
Życzcie powodzenia.
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: RafGentry »

Ale powrót z zaświatów! Jakie były losy żółwia w ostatnim czasie? Nie widywałem go ani na ulicach, ani na spotach, zero, nic... Po prostu stał?

W międzyczasie też kupiłem sobie białego XS-a. Stoi nawet teraz gdzieś w Twoich okolicach i nie może się doczekać powrotu od mechanika...

Trzymam kciuki za prace. Sezon na dłubanie chyba nigdy nie był bardziej sprzyjający...
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

No, nie było mnie na forum rok bez 10 dni.
Całą zimę stał w garażu a i wiosną tylko sporadycznie goniony po okolicy. Aczkolwiek ostatnio nawet do Krakowa nim zawitałem, po drodze mijając srebrną 205 z dwojgiem pasażerów w środku. (pozdrawiam, jeśli czytają).
Tak mnie wzięło dziś na sentymentalną podróż do krainy nigdy niekończącego się dłubania przy Pugu - tęskniłem za tymi wiązankami przekleństw, przeplatającymi się z zadowoleniem odkręcenia kolejnej śruby.
Czytałem wątek o Twoim XS'ie - zacny projekt. Muszę popracować nad Żólwionem, żeby utrzymać tytuł najładniejszego XS'a w Polsce.
Muszę częściej zaglądać.
Pozdrawiam.
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Tak niewiele - może dać tak wiele radości.
W końcu udało mi się poświęcić więcej czasu Żółwionowi.
Słoneczny dzień spędziłem na dopieszczaniu tego i owego.
W końcu wymieniona linka licznika działa.
Wymieniony obrotomierz.
Lewe głośniki grają.
Silnik pali - radio robiło lekkie zwarcie.
Wnętrze posprzątane i odkurzone.
Chce się żyć!
Załączniki
IMG_20200509_142226.jpg
IMG_20200509_142217.jpg
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Zwyczajowo na jesień wjeżdżam Żółwionem do garażu i rozbieram tak, żeby nie dało się nim wyjechać. Co zabezpiecza ewentualne próby eksmisji go za sprawą żony czy teścia. A że od kilku lat taktyka ta sprawdza się świetnie to i w tym roku tego dokonałem.
Aczkolwiek potrzebna mu była wymiana łożyska piasty prawego koła i wymiana dziurawej osłony przekładni kierowniczej, z jej umyciem, nasmarowaniem i złożeniem.
Korzystając z okazji, że zwrotnice są zdjęte - wypiaskowałem je oraz pomalowałem proszkowo. Jeszcze tylko wprasować łożyska.
Tylne zawieszenie też czeka na wymianę amortyzatorów, które kupiłem w okazyjnej cenie. Stare przy ostatnim przeglądzie wykazywały - według pomiarów poniżej 10% sprawności.
Do tego wymiana oleju, filtrów, wahaczy i końcówek drążków kierowniczych.
Przydało by się również przemalować zaciski.
Załączniki
DSC_6181.JPG
DSC_6178.JPG
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Łał! Ponad dwa lata absencji. :roll:
Dziś po odespaniu poprzedniej doby, postanowiłem skorzystać z ciepła wiosennego słońca i przebudzić Żółwiona ze snu zimowego. Po zamontowaniu aku, usiadłem w niesamowicie wygodnym fotelu tuż za kierownicą. Lecz uroki tego jakże podniosłego momentu popsuł zapach zbliżony do odoru padłej krowy w augiaszowej stajni. Okazało się, że pod moją nieobecność, skorzystać z gościny schowka postanowiła mysz. Ilość odchodów wskazywała na dość długi pobyt niechcianego gościa. Dokładne sprzątanie, mycie i wietrzenie osłabiło lecz nie wyrugowało całkowicie odoru. Dzięki temu wsiadając do puga, wspominam czasy gdy pomagałem babci doić krowy.
Natura nie lubi pustki.
Załączniki
IMG_20220324_175129.jpg
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
Awatar użytkownika
forest80
Junior
Posty: 250
Rejestracja: 26 mar śr, 2008 8:46 pm
Posiadany PUG: 1.4 podobno SX;) forever 1.9D
Lokalizacja: Stalowa Wola/Kielce

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: forest80 »

Gratuluje:) może chcesz się pozbyć brzydkiego zapachu i puga? :)
Awatar użytkownika
Alimantado
Uzalezniony
Posty: 616
Rejestracja: 04 cze pn, 2012 9:51 am
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 leżak
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 205 XS Leżak, Tortue Géniale

Post autor: Alimantado »

Jak na razie skutecznie wietrzę, pomykając z otwartym szybrem i opuszczonymi szybami. Jest lepiej.
"Bądź zmianą, jaką chciałbyś widzieć na świecie"
ODPOWIEDZ