Wysokie obroty !!

Dyskusje na temat serwisowania, naprawiania oraz modyfikowania silnikow typu TU.
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Mam pewien problem z Indianą ! Cały czas niezależnie czy ciepły czy zimny silnik trzyma 2 tys obrotów!

Przeglądałem forum ale nie znalazłem dokładnie podobnego problemu!

Pierwsze postawiłem na krokowy! Więc go podmieniłem z 106 bo są takie same na 4 piny i dalej wysokie obroty! Problem polega na tym że krokowy jest wysunięty i cały czas jest otworzona przepustnica a obroty wynoszą 2 tys

Następnie przy uruchomionym silniku zdjąłem wtyczkę z czujnika temperatury i obroty zaczęły spadać jednak były za niskie więc podregulowałem impulsem żeby było równo 1 tys obrotów!

Następnie z racji tego że do 106 RG kupowałem nowy czujnik temp, podmieniłem je jednak problem nie znikł! Dalej trzyma 2 tys ! Po zdjęciu wtyczki z czujnika spada na 1 tys

I teraz mam pytanie czy ma wpływ długość czujnika temp? W 106 jest nieco dłuższy ten czpień czujnika niż w 205 ale bez problemu się wkręcił! ???

Co jeszcze może mieć wpływ na wysokie obroty ?
havana
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 08 gru wt, 2009 9:25 pm
Posiadany PUG: peugeot 205 1,1
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Luboń/k Poznań

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: havana »

Dzisiaj miałem ten sam problem ale u mnie to była kwestia złego ustawienia zapłonu. ;/
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Panowie doradźcie coś

Jak zwale mu wtyczkę z czujnika to obroty są niskie takie jak ustawiłem na wtrysku ale za to ciężko pali!

Jak założę wtyczkę pali od strzału ale obroty odrazu 2000 obrotów i nie spadają! :( :( :(
Awatar użytkownika
DJPreZes
Moderator
Posty: 4593
Rejestracja: 01 sie ndz, 2004 6:40 pm
Posiadany PUG: Roland Garros/307
Numer Gadu-gadu: 2516096
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: DJPreZes »

Mega głupie pytanie - resetowałeś kompa? :)
Peugeot 205 Roland Garros Cabrio
Obrazek
Awatar użytkownika
jozek
Maniak
Posty: 1168
Rejestracja: 15 cze ndz, 2008 12:33 am
Posiadany PUG: 205 GTI Mi16, 2x205 CTI, 205 Gentry Turbo CT, 205 Gutmann, 205 Cj, 205 RG 3D
Numer Gadu-gadu: 4886607
Lokalizacja: Kraków

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: jozek »

Może czujnik położenia przepustnicy niedomaga?
Awatar użytkownika
cejot
Forum Admin
Posty: 3560
Rejestracja: 23 kwie pn, 2007 1:37 am
Posiadany PUG: 205 Automatic, 205 El Charro, 205 ...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: cejot »

O ile dobrze kojarzę to twoja Indiana jest z 1991 roku, więc prawdopodobnie masz wtrysk Mono-Jetronic z klasycznym aparatem zapłonowym.
Tak jak radzi DJPreZes spróbuj zresetować komputer. Odczytaj błędy z komputera.
Jeśli masz możliwość to sprawdź ustawienie zapłonu (pamiętaj o odłączeniu "ufo").

Czujnik położenia przepustnicy chyba nie ma w tym momencie tak dużego wpływu, bo w silniczku krokowym jest coś takiego jak styk biegu jałowego.
babelo pisze:Jak zwale mu wtyczkę z czujnika to obroty są niskie takie jak ustawiłem na wtrysku ale za to ciężko pali!
Co rozumiesz przez "jak ustawiłem na wtrysku"??
Jedź na biegu, żyj na luzie... :)

-----
205 '91 Automatic | 205 '92 El Charro | 205 '94 La Moisissure
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Jak jeździłem bez podłączonej wtyczki od czujnika temp łapał niskie obroty i gasł i mu podkręciłem obroty tam gdzie się reguluje impulsem ! Tzn na tym za co ciągnie linka gazu tyle że nie na zawleczce na lince tylko na tym kowadełku od przepustnicy!

Nigdy się nie zagłębiałem jak np z czytać błędy czy ustawić zapłon bo mi to nie było potrzebne! o ile o zczytywaniu błędów i resetowaniu kompa znaję w szukaj to prosiłbym a by ktoś napisał mi jak ustawić zapłon i jak z tym "ufem" postępować ! :P
Awatar użytkownika
cejot
Forum Admin
Posty: 3560
Rejestracja: 23 kwie pn, 2007 1:37 am
Posiadany PUG: 205 Automatic, 205 El Charro, 205 ...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: cejot »

babelo pisze:Jak jeździłem bez podłączonej wtyczki od czujnika temp łapał niskie obroty i gasł i mu podkręciłem obroty tam gdzie się reguluje impulsem ! Tzn na tym za co ciągnie linka gazu tyle że nie na zawleczce na lince tylko na tym kowadełku od przepustnicy!
Obroty ustawiałeś tą śrubką która ogranicza przepustnice?
Jedź na biegu, żyj na luzie... :)

-----
205 '91 Automatic | 205 '92 El Charro | 205 '94 La Moisissure
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

tak tą śrubką!
Awatar użytkownika
cejot
Forum Admin
Posty: 3560
Rejestracja: 23 kwie pn, 2007 1:37 am
Posiadany PUG: 205 Automatic, 205 El Charro, 205 ...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: cejot »

To źle zrobiłeś... bo ona nie służy do regulacji obrotów. Za ustawianie obrotów w silnikach TU z wtryskiem odpowiada komputer. On ustala obroty za pomocą silniczka krokowego. Wpływ na wolne obroty mają ustawienie zapłonu i sygnały z czujników: położenia przepustnicy, styku biegu jałowego, temperatury silnika, temperatury powietrza zasysanego.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.

O ustawianiu zapłonu jest w Etzoldzie (potrzebna jest do tego lampa stroboskopowa), a o odczytywaniu błędów z komputera mogę tu zaraz napisać.
Jedź na biegu, żyj na luzie... :)

-----
205 '91 Automatic | 205 '92 El Charro | 205 '94 La Moisissure
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Gdzie jest czujnik temperatury silnika wiem to reszty mogę sie tylko domyślać ! Jutro nad ty popracuje ! Spróbuje sczytać błędy, zresetować kompa!
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Więc tak juro naprawie to co zepsułem ( czyli ustawię przepustnicę tak jak ma być ) Zczytam błędy i zobaczę co pokaże ! Jak sobie nie poradze to dalej będę prosił o pomoc! _O_
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Zczytałem błędy i wywaliło mi natępujące błędy!

13 czujnik temperatury powietrza zasysanego
14 czujnik temperatury silnika
21 Włącznik przepustnicy styk biegu jałowego
33 Przepływomierz powietrza, potencjometr przepustnicy!

Skasowałem błędy i zobaczę co nałapie !

Silnik pochodził trochę na "wysokich obrotach! Jak zapaliłem to przez moment miał normalne obroty po czym wskoczył na 2,5 tys obrotów i spadł na 2000 i tak się utrzymuje !

Zczytałem ponownie błędy i pokazało mi :
33 Przepływomierz powietrza, potencjometr przepustnicy!
21 Włącznik przepustnicy styk biegu jałowego

Teraz pytanie gdzie się to znajduje!?
babelo
Maniak
Posty: 1281
Rejestracja: 08 sty wt, 2008 10:23 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Jasło

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: babelo »

Poczytałem trochę na forum o moim problemie i z tego co zrozumiałem to:
1 Przepływomierza powietrza w moim silniku 1,4 91 rok nie ma czyli zostaje potencjometr przepustnicy (błąd 33)
2 Styk biegu jałowego to krokowy który wydaje się być dobry wsuwa się i wysuwa czyli zostaje włącznik przepustnicy ( błąd 21)

Mam pytanie czy włącznik przepustnicy i potencjometr przepustnicy to to samo czy nie ? a jeżeli nie to samo to gdzie znajduje się włącznik przepustnicy ?

Tak wygląda mój silnik :
Obrazek

Wyczytałem na forum i zlokalizowałem potencjometr przepustnicy ! Zaznaczony na zdjęciu czerwoną strzałką!
Obrazek
Pytanie czy to to ?? Jest to przykręcone 4 śrubami ? śrub nie widać ale mam nadzieje że są pod tymi zaślepkami! :)

Zdjęcie wtrysku
Obrazek


Zresetowałem kompa i wywala teraz błąd 33
Czyli potencjometr przepustnicy!

Pytanie bo czytałem na forum że to dość drogi gadżet! I że są jaj z jego ustawieniem!

Czy każdy taki sam potencjometr będzie dobry do tego silnika czy potrzebuje jakiś numer?

W sprawach silnikowych kuleję więc może dla nie których może się okazać że pytam o pierdoły więc sory! :)

Jeżeli coś źle rozumuje to mnie poprawicie!
Awatar użytkownika
Banita
Peugeot 205 Master
Posty: 4993
Rejestracja: 15 gru czw, 2005 7:46 pm

Re: Wysokie obroty !!

Post autor: Banita »

33 i 21 wskazuje na to samo, nie ma czegoś takiego jak 'włącznik przepustnicy'.
ODPOWIEDZ