Kontrolka od płynu chłodzącego

Dyskusje na temat napraw silnikow XU 8v,16v.
Zula
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty czw, 2013 12:39 am
Posiadany PUG: 91' 1.9 GRD
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Zula »

Odkryłam po mrozach, że moim Dieslu 1.9 cieknie płyn chłodniczy z opaski pod zbiorniczkiem. Była kałuża przy prawym kole, i na wężu widać że płyn tam spływał wąską stróżką.
Jak zaglądnę do zbiorniczka, to na samym dole tam widzę, że jest trochę tego płynu, więc chyba ucieka do pewnego poziomu.

Jednak kontrolka poziomu płynu nigdy mi się nie zaświeciła. I tu moje pytanie:
Jak niski musi być poziom płynu, żeby ta kontrolka zasygnalizowała to?

Czy z takim poziomem, że na dole w zbiorniczku jest trochę płynu mogę zrobić spokojnie 100 km i nie zagrzeję silnika?
W razie czego mam płyn, żeby dolewać, tylko skąd mam wiedzieć, że już czas dolać? Chyba jedyne to co jakiś czas postój i zaglądnięcie z latarką do zbiorniczka.

Swoją drogą, kto wymyślił, żeby zrobić czarny zbiorniczek płynu chłodzącego, gdzie nawet nie zaznaczono ile powinnam go wlać, to ja nie wiem...
Awatar użytkownika
MichalOsw90
Junior
Posty: 129
Rejestracja: 25 mar ndz, 2012 12:22 am
Posiadany PUG: 205 1,6 Automat
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: MichalOsw90 »

Mnie osobiscie przy starej chlodnicy tez uciekal plyn tyle ze ja potrafilem jezdzic na pustym zbiorniczku (jak zapomnialem dolac) gdzie na gazie potrafil odmowic posluszenstwa jak bylo za malo wody. Ogolnie czujnik chyba tylko pokazuje gdy jest zbyt wysoka temperatura choc moge sie mylic.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kamkiler
Maniak
Posty: 1279
Rejestracja: 29 sie pn, 2005 8:05 pm
Posiadany PUG: 205 TCTi
Numer Gadu-gadu: 3470719
Lokalizacja: Łomianki

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Kamkiler »

Czujnik jest prawdopodobnie do wymiany
Czeka nas jeszcze duzo pracy http://www.kamkiler.205.pl
Awatar użytkownika
Artur309GTI
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 14 wrz pt, 2012 10:43 pm
Posiadany PUG: 309 GTI
Numer Gadu-gadu: 5021106
Lokalizacja: Jelenia Góra / Zielona Góra

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Artur309GTI »

Ja z mojego doświadczenia wiem że te czujniki działają jak im się podoba. Miałem silnik TU to czujnik poziomu był w chłodnicy bo w chłodnicy był zbiorniczek wyrównawczy, jak nie miałem kiedyś zalanego płynu i odpalałem tylko silnik aby zobaczyć czy pracuje bo byłem w trakcie składania to kontrolka świeciła, natomiast jak wymieniałem kiedyś płyn to odpaliłem aby sprawdzić czy zaświeci i nie świeciła kontrolka mimo że nic nie było.
Teraz mam XU i tam czujnik jest w zbiorniczku wyrównawczym na ścianie grodziowej, ostatnio pękł mi wąż chłodniczy i kontrolka zapaliła się odrazu (w czasie jazdy). Jak dojechałem do domu wylałem wodę którą wlałem aby dojechać i z ciekawości chciałem sprawdzić czy się kontrolka zapali i nie zapaliła. Nie wiem czemu tak się dzieje.
Zawsze można polegać na wskaźniku temperatury, jeżeli mało będzie płynu to temperatura płynu momentalnie zacznie rosnąć.
Zula
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty czw, 2013 12:39 am
Posiadany PUG: 91' 1.9 GRD
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Zula »

Problem w tym, że nie mam wskaźnika temperatury.
Tylko zegar (który nie działa), prędkościomierz (linka wyje) i wskaźnik poziomu paliwa (nieprecyzyjny jak cholera, na zmianę waha się między pustym bakiem a 1/4 baku) ;)
Awatar użytkownika
Kamkiler
Maniak
Posty: 1279
Rejestracja: 29 sie pn, 2005 8:05 pm
Posiadany PUG: 205 TCTi
Numer Gadu-gadu: 3470719
Lokalizacja: Łomianki

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Kamkiler »

czas zmienić zegary na sprawne, linkę na nową a czujnik poziomu sprawdzić.
Czeka nas jeszcze duzo pracy http://www.kamkiler.205.pl
Awatar użytkownika
Artur309GTI
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 14 wrz pt, 2012 10:43 pm
Posiadany PUG: 309 GTI
Numer Gadu-gadu: 5021106
Lokalizacja: Jelenia Góra / Zielona Góra

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Artur309GTI »

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidować nieszczelność i przestać myśleć o kontroli płynu :)
Zula
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty czw, 2013 12:39 am
Posiadany PUG: 91' 1.9 GRD
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Zula »

Oczywiście, tak zamierzam zrobić, tylko samochód niedawno dostałam i powychodziły takie kwiatki :)

Właśnie dlatego pytam o możliwość przejechania 100 km bo tyle mam do chłopaka, żeby mi z tym wyciekiem w garażu zrobił porządek, ponieważ u mnie na ulicy nie ma jak.
Awatar użytkownika
Artur309GTI
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 14 wrz pt, 2012 10:43 pm
Posiadany PUG: 309 GTI
Numer Gadu-gadu: 5021106
Lokalizacja: Jelenia Góra / Zielona Góra

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Artur309GTI »

No to musisz kontrolować poziom co jakiś czas. Myślę że 10-20km i kontrola. Jeżeli nie ma wskaźnika temperatury to trzeba uważać na kontrolkę informującą o za wysokiej temperaturze płynu z tym że lepiej nie dopuszczać do zagotowania się płynu, także kontrola co jakiś czas i dolać jak potrzeba i dojedziesz. No pod warunkiem że ten wyciek jest w miarę mały :)
Zula
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty czw, 2013 12:39 am
Posiadany PUG: 91' 1.9 GRD
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Zula »

Bardzo dziękuję :) Wyciek jest malutki. Dziś rano wlałam płynu, przejechałam dookoła kilku bloków. Zostawiłam, teraz byłam sprawdzić i pod autem nic nie ma, a na wężu cieniutka niteczka tylko, w zbiorniczku płynu jest wizualnie tyle, co było rano. Liczę, że będzie jeszcze mniejszy jak się nagrzeje, bo się od ciepła doszczelni... :roll:
Awatar użytkownika
Artur309GTI
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 14 wrz pt, 2012 10:43 pm
Posiadany PUG: 309 GTI
Numer Gadu-gadu: 5021106
Lokalizacja: Jelenia Góra / Zielona Góra

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Artur309GTI »

Może Cie trochę uspokoi to że gdy mojemu koledze płyn uciekał przez pompę wody i wręcz kapało kropla za kroplom czyli ubytek był dość duży to jeździł do szkoły 20km i przed samą jazdą wlewał 5 litrów jechał do szkoły potem jak wracać miał do domu to znowu 5 litrów i jazda :) A z tego co piszesz to Twój wyciek jest naprawdę nieduży.
cyborg
Uzalezniony
Posty: 994
Rejestracja: 14 lut pn, 2005 3:25 pm
Posiadany PUG: Ex 205 XS 1,4 75 KM
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Brodnica

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: cyborg »

Artur309GTI pisze:Może Cie trochę uspokoi to że gdy mojemu koledze płyn uciekał przez pompę wody i wręcz kapało kropla za kroplom czyli ubytek był dość duży to jeździł do szkoły 20km i przed samą jazdą wlewał 5 litrów jechał do szkoły potem jak wracać miał do domu to znowu 5 litrów i jazda :) A z tego co piszesz to Twój wyciek jest naprawdę nieduży.
Gratuluje glupoty kolegi.. Przeciek nalezy usunac jak najszybciej bo koszt wymiany uszczelki pod glowica jest duzo wiekszy niz usuniecia nieszczelnosci na wezu..
Awatar użytkownika
Manwe
Peugeot 205 Master
Posty: 2013
Rejestracja: 04 wrz pt, 2009 2:48 pm
Posiadany PUG: 205 lacoste'86, 205 gti ph1'87, 309 ph1 3d graffic'89, citroen ax ph1'86, citroen bx ph1'86
Numer Gadu-gadu: 7424729
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Manwe »

Zula możemy coś podziałać z licznikiem wężykiem i przeglądnąć autko na wiosnę
Obrazek
szukam zderzaków z green'a, lacoste'a, białego cj lub open'a
przygarne silnik ET3, gumowy spojler tylnej klapy Peugeot 309 gti, licznik z obrotomierzem z bx'a ph1
Zula
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty czw, 2013 12:39 am
Posiadany PUG: 91' 1.9 GRD
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontrolka od płynu chłodzącego

Post autor: Zula »

Manwe pisze:Zula możemy coś podziałać z licznikiem wężykiem i przeglądnąć autko na wiosnę
Dziękuję za miłe chęci :)
Wyciek (mam nadzieję) zlikwidowany (wymieniona opaska) już chyba nie cieknie, jutro się okaże :) Dojechałam bez problemu, jak się nagrzał to nic nie ciekło, ale zrobić jednak trzeba.

Kontrolka faktycznie nie działa, wg. mnie czegoś tam brakuje, bo jak wyjęłam ze zbiorniczka ten "czujnik" to ewidentnie czegoś tam brakowało, choć w zbiorniczku nic nie lata.
ODPOWIEDZ