PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Dyskusje na temat serwisowania, naprawiania oraz modyfikowania silnikow typu TU.
Awatar użytkownika
mlody333
Uzalezniony
Posty: 946
Rejestracja: 23 cze sob, 2012 4:39 pm
Posiadany PUG: Był 205, 307 jest 106 TU1JP oraz 207 TU5JP4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kielce

PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: mlody333 »

Z uwagi na wycie i rzężenie ze skrzyni postanowiłem ją wymienić. Drogą zakupu nabyłem skrzynię wymieniłem uszczelniacze półosi i wałka sprzęgłowego. Zgodnie z intsrukcją z książki wziąłem się za wymianę, spuściłem olej, po uwolnieniu zwrotnicy ze sworznia wypiąłem półoś lewą, to samo z chciałem zrobić z lewej strony, ale półoś nie chciała wyjść z podpory za chiny. Odkręciłem skrzynię bo jak ją wyciągnę w lewo to sama półoś się wysunie. Skrzynię udało się odłączyć od silnika, ale półoś siedzi w niej jak siedziała, szarpanie, stukanie młotkiem nic nie daje. podnosiłem skrzynię w górę i dół tak, żeby półoś była pod różnym kątem i nadal porażka. Dzisiaj odpuściłem, ale jutro walczę dalej, auto musi jeździć jutro wieczorem. Jedyny pomysł jaki mi przyszedł do głowy to odkręcenie półosi od piasty i wytarganie skrzyni razem z nią i odkręconą od silnika podporą. Ma ktoś inny pomysł???? A tak na marginesie olej w skrzyni był bardzo ciemny, nie mam pojęcia jakim sposobem w 1,5 roku tak go załatwiło.
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: grzesiek309 »

Odepnij półoś i odkręć podporę i wtedy spróbuj ją wyjąć ze skrzyni. Pod obciążeniem mogła się zaklinować.
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
Draxter
Junior
Posty: 331
Rejestracja: 11 cze pt, 2010 6:36 pm
Posiadany PUG: był 205 GTI jest 106 Rallye ph1
Numer Gadu-gadu: 27279
Lokalizacja: polska centralna

Re: PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: Draxter »

Rozumiem ze lapki trzymajace lozysko w podporze odkreciles i przekreciles zeby ja odblokowac.
Lozysko jest stalowe a podpora alu wiec takie polaczenie metali czesto sniedzieje i ciezko sie rozlancza.
Opcja jest odkrecenie podpory od bloku i takie wyjecie polosi.
"To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia."
Awatar użytkownika
mlody333
Uzalezniony
Posty: 946
Rejestracja: 23 cze sob, 2012 4:39 pm
Posiadany PUG: Był 205, 307 jest 106 TU1JP oraz 207 TU5JP4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kielce

Re: PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: mlody333 »

Walka, ze skrzyniami zakończona. Jedna wyjęta, druga siedzi w aucie, zostało zalać olej i założyć kółka ;). Niestety dzisiaj poddał się mój klucz (ze śruby) do korka spustowego skrzyni. Klamka nie daje rady, za bardzo zapieczone. Zostało wlać olej i sprawdzić jak będzie jeździło. Co do wytargania skrzyni z auta to próbowałem, wybić półoś młotkiem i meselkiem, odkręciłem ją z podporą, żeby nie było naprężeń i nadal nic. Ostatecznie poluzowałem wydech i półoś wyszła razem z podporą i skrzynią, chociaż nie było to łatwe, ani szybkie, bo przeszkadzała podpora, która zahaczała o rurę wydechową. Na przyszłość jak się komuś tak niefortunnie zblokuje półoś to najlepiej odciąć. Po wyjęciu na zewnątrz kulturalne stukanie młotkiem nic nie dało. Dopiero przy użycia 5 kg młota nie bez oporów udało się ją wybić (to już tak dla sportu). W aucie raczej nie byłoby to wykonalne. Dziwne, ale wieloklin nie miał żadnych śladów uszkodzeń??? Dobrze, że miałem 2 półoś. Generalnie robiłem wszystko sam i dlatego trochę mi zeszło. W wiem, że jestem sam w stanie wymienić skrzynkę w Pugu. Gdyby wszystko szło jak powinno to w 1 dzień można załatwić sprawę.
Ostatnio zmieniony 21 wrz pn, 2015 9:47 pm przez mlody333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mlody333
Uzalezniony
Posty: 946
Rejestracja: 23 cze sob, 2012 4:39 pm
Posiadany PUG: Był 205, 307 jest 106 TU1JP oraz 207 TU5JP4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kielce

Re: PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: mlody333 »

Skrzynia wymieniona, alej nalany. Wlewałem przez odpowietrznik od góry, przy pomocy rurki i strzykami. Skrzynia chodzi o wiele ciszej niż poprzednia. Pojawił się problem przy włączaniu biegów. Są jakby luźniejsze i przy wrzucaniu 2-ki zgrzyta. Trzeba przechylać bardzo mocno lewarek, żeby weszła cicho. Sprawdziłem cięgna i są ok. Może to wina "sierżanta"??. Można to jakoś wyregulować??
Awatar użytkownika
woocash
Peugeot 205 Master
Posty: 4588
Rejestracja: 10 lut czw, 2005 1:56 pm
Posiadany PUG: 205 ph1 1984 GR
Numer Gadu-gadu: 9752783
Lokalizacja: Katowice

Re: PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: woocash »

no może trzeba wyregulować długość cięgien...

no i linka sprzęgła może być za luźno i nie do końca wysprzęglać.
Najaktywniejszy w dziale: Stare forum techniczne
[ Posty: 1090 / 34.03% Twoich postów ]
Awatar użytkownika
mlody333
Uzalezniony
Posty: 946
Rejestracja: 23 cze sob, 2012 4:39 pm
Posiadany PUG: Był 205, 307 jest 106 TU1JP oraz 207 TU5JP4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kielce

Re: PILNIE potrzebny pomysł na wymianę skrzyni biegów

Post autor: mlody333 »

woocash pisze:no może trzeba wyregulować długość cięgien...

no i linka sprzęgła może być za luźno i nie do końca wysprzęglać.
Linka sprzęgła jest ustawiona zgodnie z instrukcją. Wysprzęgla prawidłowo na wszystkich biegach poza 2-ką. Jutro spróbuję z cięgnami.
ODPOWIEDZ