Simba - Peugeot 205 XS '90

Prezentacje posiadanych 205tek, krótkie opisy, historia i zdjęcia posiadanych samochodów.
Siergiej
Nowicjusz
Posiadany PUG: 205 XS '90
Numer Gadu-gadu: 0

Simba - Peugeot 205 XS '90

Post autor: Siergiej » 21 paź pn, 2019 10:52 pm

Czołem,

Pierwsza rzecz - przepraszam za swój polski.

Długo ręce ciągneły się do forum ale w końcu (stety albo niestety :D )
Krótko o sobie. Jestem z Białorusi z Brześcia, w Polsce już 5ty rok.

Z 205ką ciekawa historia. Zacznę z daleka.
Jak byłem mały, tata pracował w warsztacie samochodowym. Fajne to były czasy - zapach czarnego brudu i metalu, zmieszany z aromatem grilującej się kury (jak to jest w swojskich warsztatach - faceci zawsze coś wymyślą i przyciągną z domu gril elektryczny); hałas podnośników, kluczy oraz "kurw" wynoszących się z ust kolesi w brudnych kombinezonach; no i od groma różnych aut - nasz VW T3 (nie do zniszczenia maszyna - do dziś marzę), Audi 100 wójka Wasji i taka sama wójka Miszy (albo Michała jeśli ktoś chce), Mercedes stojący bez silnika od miesiąca, Wołga 21, nie kończonca się kolejka azerbajdżanów na Oplach Vectra (z Europy na wymianę oleju i w dalszą drogę o 3-4 tyś w tym poza drogami)...

No i była jedna 205ka - autko żony właściciela warsztatu. Nie pamiętam jak się zjawiła w garażu, nie pamiętam co się zepsuło, ale pamiętam jak odstawialiśmy go po naprawie do właściciela. Pamiętam jak przyzwyczajony do diesla w T3 tata zgasł na światłach, i jak stałem na fotelu z głową w szyberdachu w czapce z daszkiem i jak wiatr pociesznie zwiał tą czapeczkę że musieliśmy zatrzymać he he :) I to jest cała historia poznania tego autka - tylko mgliste wspomnienia - i tym jest różna od dziesiątek innych i tym ciekawsza. Chyba tego wystarczyło, żeby ziarno zostało zasiane w mojej głowie.

Nie jestem w stanie odnotować moment świadomego zainteresowania się tematem i chęci posiadania właśnie 205ki. Wszystko się złożyło: samochodowe dzieciństwo, Wheeler dealers po Discovery, ogólne zainteresowanie techniką i autami.. Z rok temu już przewijałem olx'a podgrzewając swoje dziecinne marzenia. Już od razu uświadomiłem że nie stać na GTI (mam nadzieję że na razie), dlatego cholernie mi się chciało XS'a.

Z rok temu albo więcej przez dłuższy czas jakiś biały XS stał w okolicy nikomy nie potrzebny, zaniedbany i zapomniany, ale jeszcze wtedy nie byłem gotowy na kupno puga. Fajnego zobaczyłem później w Legnicy ale też musiałbym pożyczać aby go kupić, czego nie chciałem, ale byłem o krok od tego. Już wiosną '19 jeździłem obejrzeć XS'a ze Strzegoma (ktoś z fb pewnie zna historię o tym pugu ze zmarłym właścicielem bez ciągłości umów - k**wa cały dzień stracony - zobaczyłem tylko teatr "Panie to rajdówka kosztuje ponad 10tys w dobrym stanie" i w drugiej roli żona sprzedawcy "Boże, jak żeśmy nie dopatrzyli że w dowodzie inna osoba niż w umowie"). Warto by wspomnieć tu Rafała - napisał gdzie zajrzeć, na co zwrócić uwagę przy kupnie i tp. Proponował swego greena, bo pytałem czy przypadkiem czegoś nie ma na sprzedaż, ale nie zdecydowałem się (żałuję trochę że nie wziąłem, ale, jak mu powiedziałem, "jest za zielony" - i taki właściwie jest dla mnie).

Niby trochę się uspokoiłem, ale pod koniec czerwca na grupie fb wystawiony grafitowy XS w Warszawie, którego obejrzałem tego samego dnia, a następnego kupiłem. Dostał imię Simba, bo jakoś złożyło się że nowy Lion King wyszedł :) Brzmi fajnie, z miłością :love:

I tak - to jest tamten z Legnicy, na którego się śliniłem a kupić nie mogłem - taki los. No i bonusem na sl299.

Jak się mówi, lepiej później niż nigdy, więc Simba, przywitaj się ze wszystkimi :)
Załączniki
205 na podwórku
205 na podwórku
Ostatnio zmieniony 01 gru ndz, 2019 1:52 pm przez Siergiej, łącznie zmieniany 2 razy.

kolc
Nowicjusz
Posiadany PUG: 205 Roland Garros

Re: Simba - Peugeot 205 XS '90

Post autor: kolc » 22 paź wt, 2019 7:49 am

Fajna historia, dawaj więcej zdjęć!
W ramach ciekawostki powiem, że ja szukając 205 też byłem w Strzegomiu - wtedy podobno wszystkie umowy już były 8)7

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 22 paź wt, 2019 8:18 am

Dzięki
Foty będą, plusy i minusy i pierwsze serwisy też dokleje. Na wszystko na raz brak czasu. Ale postaram się zapisać historię auta w moich rękach na forum, ponieważ od poprzednich właścicieli nic się nie dowiedziałem 8)7

Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, SRD...
Kontakt:

Post autor: RafGentry » 22 paź wt, 2019 4:14 pm

Siema Siergiej! Fajnie, że jesteś na forum. Wpadaj tu często, opowiadaj jak najwięcej, bo dobrze Ci to idzie i po polsku ogarniasz lepiej, niż niektórzy "swoi" 8)

Jak już dobijesz do 10 postów, to pozmieniaj foty w wątku na takie, które wgrywasz na serwer forumowy, żeby nie poznikały z hostingów foto.

Szerokości w XS-ie i weny do pisania życzę _O_

Awatar użytkownika
pawel
Maniak
Posiadany PUG: 1.9 GTI

Post autor: pawel » 24 paź czw, 2019 8:45 am

Cześć Siergiej! Fajny XS!
P205

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 24 paź czw, 2019 4:42 pm

Rafał, Paweł, dzięki)

Pogrzebałem i znalazłem parę wcześniejszych fotek jeszcze jak był sprzedawany w Legnicy.
Wyglądał podobnie jak go kupowałem, tylko już stał na alusach.

No i teraz konkrety. Peugeot 205 XS '90 w dokumentach składak/ Na moment zakupu około 139k przebiegu.

Plusy:
- Jeździ wesoło, skręca bez pochyleń, hamuje :)
- Wnętrze w dobrym stanie - lekko przetarty boczek siedzenia kierowcy
- Zachowane naklejki (czyli raczej fabryczny lakier) - dobry znak - chociaż nie wszędzie tak dobrze - o tym poniżej
- Aluminiowe koła sl299 z prawie nowymi zimówkami - plus względny. Ale pod kątem podniesienia wartości - jak najbardziej
- Dodatkowo komplet ory stalówek (5 szt) z jakąś tam gumą
- Progi oraz podłoga całe

Minusy:
- Warstwa popękanej szpachli na tylnej klapie (kurła namazane jak masło na chlebie)
- Bity w tył - naprawiana podłoga bagażnika - widać zgnieciony i prostowany metal, zabezpieczenie antykorozyjne - dobrze że nie dużo - ok 5-7 cm napraw w głębi
- Pęknięty bąbelek lakieru na tylnym lewym poszyciu
- Schodzi lakier bezbarwny na dachu oraz pęka lakier
- Brak tylnego spryskiwacza
- Złamany plastyk na lusterkach
- Brak listwy chrom na tylnym zderzaku
- Falują obroty na jałowym

Postanowiłem go wziąć nie bez wątpienia. Jaki szczęśliwy jechałem do domu nie jestem w stanie wyrazić. Ale dosyć szybko znaleziono jeszcze kilka wad i się uspokoiłem, chyba zdając sobie sprawę że będzie "wesoło".

- Nie działa lewy kierunkowskaz jak się świeci lampa albo stopy - poradziłem sobie w wiejski sposób - znalazłem brakującą masę i zamocowałem na mocującej śrubie lampy, wyszlifowałem do blachy miejsce przykręcania i o cud - działa!
- Nie działa włącznik spryskiwaczy - rozbierałem z 2 razy i udało się naprawić podgięciem jakiejs plastynki miedzianej
- Poślizguje się czasami rozrusznik - coś, nie umiem, będę musiał dać na regenerację
- Pali dużo - około 9,5 - 10 litrów na 100 km - mam nadzieję że da się zredukować wymianą tych ciężkich kapci sl299
- Żre olej - subiektywnie mam takie wrażenie, ale nie do końca jestem pewien - dolewałem i nie pamiętam ile było na mierniku, a teraz wydaje mi się mniej - ale to sprawdzę po kilku tysiącach

I to wszystko przed pierwszym przeglądem u mechanika :) O tym, o dość dużym serwisie oraz o mniejszych samodzielnych - w kolejnych postach.

I dodam że te głupie białe kierunkowskazy zamienione już na pomarańcz - mi się tak bardziej podoba i chyba tak jest autentyczniej.

p.s. No i jeszcze brak szybra - zapomniałem o największej wadzie ahahaha) No cóż - postaram się nie płakać z tego powodu tak często :)

Pozdrawiam
Załączniki
aac5ca58fcb3fca31edc793d2c6b32e0.jpg
734edfa9341cc9078914976aeef6a031.jpg
369e6922d439e411a667f3ccf3020c72.jpg
3a9c5220e83761b49671379cb80eb358.jpg

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 12 lis wt, 2019 10:51 pm

No hejo,

No i w końcu mam chwilkę aby napisać o pierwszych serwisach.
Autko kupione z dość świeżo wymienionym olejem oraz rozrządem. Na wiosnę będzie nowy olej i filtry, póki co jeżdżę:) A tak na marginesie - faktycznie - żre olej - około 1l na 1000km. Trzeba będzie szykować kasę(((

A teraz poniżej co zostało zrobione. Na początju będę podawał przybliżony przebieg, w nawiasie na końcu koszt. Zrobię jakieś porządne zestawienie ahaha:
  • 140300 - Nowe głośniki Pioneer do przednich dźwi (90 pln)
    gość który sprzedawał mówił że lewy nie działa.. nono - bo go tam nie było. A po prawej jakaś pierdziawka 10 cm 8)7
  • 140400 - Tarcze Brembo 08.2985.10 (108,26 pln)
  • 140400 - Klocki ATE 13.0460-3911.2 (55,97 pln)
  • 140500 - Uszczelka pokrywy zaworów Elring 776.416 (13 pln) plus regulacja zaworów którą zrobiłem sam dzięki filmikom na youtube

odtąd Simba wylądował w 205garage na grubsze remonty przy przebiegu 140800
  • Regeneracja rozrusznika z montażem/demontażem (340 pln) byłem "lekko" zaskoczony kosztem
  • Wymiana klemy akumulatora (20 pln)
  • Nowy wężyk wentylacji pokrywy zaworów (10 pln)
  • Gumy stabilizatora prawego (100 pln)
  • Zregenerowana belka ze wszystkimi możliwymi gumkami (1000 pln)
  • Przewody elastyczne przód plus tył, z czego tylne kupiłem sam (160 pln)
  • Przewody miedziane prawie wszystkie (400 pln)
  • Lusterka dobre używane para (100 pln)
  • Minimalnie niezbędna antykorozja podwozia (50 pln)
  • Kierunkowskazy pomarańczowe - barter (30 pln)
  • Listwa chrom tył (100 pln)
  • Nowa lampka przeciwmgielna tył (40 pln)
  • Linki ręcznego (130 pln)

total 205garage - 2330 pln zawiera robociznę
  • 141200 Posmarowałem RStopem+podkład epoksyd+czarny lakier żeby ochronić podłogę bagażnika przed rudą. Nie jest jakaś wielka estetyka ale zabieg chyba niezbędny (43 pln)
  • Pianka wygłuszająca do bagażnika (45 pln)
W planach dużo rzeczy jeszcze do zrobienia:
- wymiana klapy bagażnika
- ponowne lakierowanie niektórych elementów - bardzie kwestia naprawiania błędów poprzedniego lakierowania
- zauważyłem że ucieka płyn chłodnicy - ale na szczęście kapie pod auto a nie do silnika - dopiero dziś to wykryłem
- naprawa przetarć na fotelu kierowcy
- jakiś wydech odświeżyć - bo hałasuje przy 2,5tyś
- namierzyć przyczynę wysokiego spalania
- namierzyć przyczynę wysokiej konsupcji oleju
- uszczelnić uszczelkę (kalambur jakiś) prawej uchylnej szyby - na myjni kapie woda do środka((

Jeśli jakaś złotarączka od problemów które wspomniałem powyżej to czyta, to proszę dawać znać :)
Oczywiście, wycieraczki też nowe)

Na zimę Simba jedzie do garażu :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 lis pn, 2019 12:47 pm przez Siergiej, łącznie zmieniany 1 raz.

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 12 lis wt, 2019 11:07 pm

I parę zdjęć wstawię dla tych kto nie wię jak wozić rowery w 205. Są z jednego z ostatnich ciepłych dni z parkingu w Dziekanowie przy puszczy Kampinoskiej. Kurła ta listewka z tyłu oraz pomarańcze z przodu jednak nadały urody :love: :love: :love:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, SRD...
Kontakt:

Post autor: RafGentry » 13 lis śr, 2019 1:19 am

Bo detale są bardzo ważne. Już teraz widzę oczami wyobraźni, jak by wyglądała maszyna z dekielkami w felgach, oryginalnymi halogenami w dokładce i z polakierowanymi antracytową strukturą zderzakami...

Ale i tak jest bardzo fajny ten XS... Rowery.rar spakowane po mistrzowsku! Ja ledwo jeden MTB na kołach 29' upycham!

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 13 lis śr, 2019 1:26 am

Zanotowano na liście "Do zrobienia" :D
Dzięki za komplementy. Czasami nie zauważam jaki jest ładny za tymi wszystkimi pierdolami co wyłażą po mechanice)
RafGentry pisze:Bo detale są bardzo ważne. Już teraz widzę oczami wyobraźni, jak by wyglądała maszyna z dekielkami w felgach, oryginalnymi halogenami w dokładce i z polakierowanymi antracytową strukturą zderzakami...

Ale i tak jest bardzo fajny ten XS... Rowery.rar spakowane po mistrzowsku! Ja ledwo jeden MTB na kołach 29' upycham!

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 21 lis czw, 2019 12:42 pm

UPD o szpachli.
Byłem u lakiernika. Powiedział że wątpi że to jest szpachla - poprzednie malowanie odbyło się prawdopodobnie ze złymi proporcjami lakier/utwardzacz.

Wczoraj niby udało się naprawić wyciek płynu chłodniczego. Poddała się uszczelka kolektora. Nie podejrzewałem nawet że kolektor jest podgrzewany płynem chłodniczym :shock:

A mógłbym zaoszczędzić 150 pln jakbym zrobił sam wiedząc o tym gdzie szukać - nawet tam nie patrzyłem. Będę wiedział - człowiek cały czas się uczy)

Nowe uszczelki plus robocizna 162 pln.

Siergiej
Nowicjusz

Post autor: Siergiej » 25 lis pn, 2019 3:05 pm

Wyciek płynu chłodniczego - ciąg dalszy.
Niestety "fachowcy" nie zdiagnozowali dobrze o co chodzi i nadal mam kałużę pod autem.. 8)7

Odstawiłem z powrotem - już wymieniają uszczelkę pompy.
42 pln - uszczelka plus robota. Czują się winni podobno jak pytałem się o kosztach roboty, przyjęli na klatę i teraz całkiem umiarkowana kwota.

Panowie, przyjmuję zakłady czy problem zostanie rozwiązany :D
(sam nie wiem)

ODPOWIEDZ