Citroen Berlingo Dangel 4x4

Drugie auto w rodzinie ? Zaprezenuj je tutaj. Projekty i prezentacje nie związane z 205.
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

Jak już zdążyłem pochwalić się w innym wątku wszedłem w posiadanie Berlingo 2.0 HDI z napędem 4x4. W ogłoszeniu sprzedający twierdził, że napęd nie działa mimo to stwierdziłem, że i tak warto pojechać w ciemno 400 km lawetą i zobaczyć to auto. Na miejscu potwierdziło się to co było widać na zdjęciach. Nadkola i progi do malowania, maska raczej do wymiany. Silnik odpala bez problemu, krótka przejażdżka i zaskoczenie, że to nawet jakoś przyspiesza. Kupiłem.
DSC_0269m.jpg
Plan był taki, że do berlingo trafi napęd z srix4 z 2 blokadami i zawiasem z 405. Belka z dangela miala trafic do 205. Jednak poki naped jest sprawny to do 205 zrobie podobne zawieszenie tylko na sprężynach. Coś zbliżonego do C15 od Dangela

Jak w piątek 13 grudnia się okazało auto jednak kręci tylnymi kołami na podnośniku. W sobote test w miejscu gdzie osobówki trzeba wyciagać i okazuje się, że berlingo jedzie w piasku bez buksowania, choć z wyczuwalnym obciążeniem. Oto sprawca:
DSC_0289m.jpg
Pierwsze wrażenia. Prowadzenie zupełnie jak osobowym aucie, Pozycja za kierwonicą prawie jak w jeepie, hałas we wnetrzu jak w traktorze niezłej klasy :)
Silnik mimo tylko 90 koni umożliwia sprawne wyprzedzanie. Z problemów do rozwiązania:
-Przebieg auta to 188 tys i w tym momencie wypada już wymienić rozrząd
-Dziś strasznie zaczęła hałasować 3 bieg po kolejnym teście offroadowym, ogolnie napęd troche słychac, ale to chyba problem ze skrzynia która wg historii ASO Citroen była już wymieniana w 2008 roku. Swoja drogą to przy oponach 190/75 przełożenia są trochę za długie i trzeba by pomyśleć o innym przełożeniu.
-Przy włączeniu prawego kierunku często właczają się dlugie, czyli francuzi cały czas mają problem z przełacznikami 8)7
- W aucie całkiem niedawno założono nowy alternator, niestety podczas wymiany jakiś parobek zakładając pompę wspomagania przewód od jej zasilania założył w taki sposób, że ociarał on o przewód od klimy, co skończyło się rozszczelnieniem tego drugiego.
- Mechanizm zmiany biegów, znalezienie 5 to jak trafienie w totka. Z tego co zauważyłem to konstrukcja ta sama co w 405 czyli kilka cięgieł i wszędzie luzy...
- Do zrobienia blacharka wgniotki otarcia, ale nie ma dramatu.
Najwieksz zaleta? Trasa ok 200 km i krecenie po mieście 50 km to koszt ok 80 zl :mrgreen:
2mouse
Peugeot 205 Master
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lip ndz, 2010 10:29 am
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: 2mouse »

Zazdraszczam... Jakbyśmy 6 lat temu szukając Berlingo, wygrzebali takiego, to Garossa by nie było... :wink:

Naprawdę fajny wózek i wyśmienity pomysł. Aż szkoda, że z fabryki takie nie wychodziły... :|
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

Taa dziś była pierwsza awaria. Przy probie wrzucenia 2 na lewarku zrobil sie luz. Jakims cudem udało się wrzucic 3 i zjechac na bok.
Maska w góre i okazało się, że spadł jeden z wodzików. W 205 naprawa tego jest banalna. Tutaj niestety nie, silnik jest opuszczony o jakies 5 cm, do tego w poblizu są jakieś rurki od turbo. Rozwiązanie? Trzeba wejść do komory silnika oprzec sie na silniku i probowac trafić tym zafajdanym wodzikiem. Idealne zajęcie o 7:50 w poniedziałek.
Zapomniałem jeszcze o wyposażeniu:
- klima - póki co nie działa
- 2 elektryczne szyby i jedno elektryczne lusterko 8)7
- 4 poduszki
- jednak dzialający napęd 4x4
- tylni dyfer o ograniczonym tarciu.
- a zapomniałbym o radiu które przestaje grac po 30 min
Zadania na jutro sprawdzić poziom olejów i ogarnąć wodziki.

Wymyśliłem sobie, że pod maska trzeba założyć jakąś poręcz, żeby łatwiej było się wspinać, dodatkowo rozporka lepiej usztywni tak wysoki zawias.
2mouse
Peugeot 205 Master
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lip ndz, 2010 10:29 am
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: 2mouse »

moralez pisze:Maska w góre i okazało się, że spadł jeden z wodzików.
Taaa. Przypomina mi się, jak to załadowane przed wakacjami po dach Berlingo pozwoliło sobie na destrukcję wodzika. Jakim cudem dojechaliśmy do mechanika, nie wiem. :) Mechanior zlepił klejem epoksydowym i trytytką i pojechaliśmy... Dopiero po przyjedzie na miejsce wodzik został wymieniony... :) Od tego czasu zacząłem grzebać przy samochodach...:D
Rozpórka jest niezbędna w tym samochodzie. Przestaje skrzypieć deska... :P
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

2 niespodzianki.
-Mechanizm zmiany biegów jest na linkach poza 1 małym wodzikiem.
-W skrzyni nie było oleju, wepchnąłem jakoś litr zimnego oleju w ciagu 30 min wielka strzykawką, jutro dokladka.
Przyczyna.
Wyciek między skrzynią biegów a przekładnią kątową.
Problem z piątką powodują ogólne luzy na elementach sterujących . Sprobuje jeszcze je też wyregulowac, luzami zajme się na wiosne

Pytanie do posiadaczy HDI. To normalne, że on tak krótko grzeje świece? Dzis rano lampka zapaliła się moze na 2 sekundy. Silnik pali kulturalnie od kopa. W ciagu dnia lampka od swiec w ogole się nie zapala.
Awatar użytkownika
Martinoo
Moderator
Posty: 4031
Rejestracja: 16 lip czw, 2009 3:55 pm
Posiadany PUG: 205 Color line Dturbo, 307 XSI HDI, 407 SW 2.0 HDI
Numer Gadu-gadu: 8330169
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: Martinoo »

moralez pisze:2 niespodzianki.
-Mechanizm zmiany biegów jest na linkach poza 1 małym wodzikiem.
-W skrzyni nie było oleju, wepchnąłem jakoś litr zimnego oleju w ciagu 30 min wielka strzykawką, jutro dokladka.
Przyczyna.
Wyciek między skrzynią biegów a przekładnią kątową.
Problem z piątką powodują ogólne luzy na elementach sterujących . Sprobuje jeszcze je też wyregulowac, luzami zajme się na wiosne

Pytanie do posiadaczy HDI. To normalne, że on tak krótko grzeje świece? Dzis rano lampka zapaliła się moze na 2 sekundy. Silnik pali kulturalnie od kopa. W ciagu dnia lampka od swiec w ogole się nie zapala.
HDi które mam w 407 zachowuje się dokładnie tak samo. To zupełnie normalne. On nawet przy 20 stopniowych mrozach zapala grzanie świec tylko na 2-3 sekundy
205 1.9 Dturbo -> NIE MA OGNIA BEZ DYMU !!! ;P
307 XSI 2.0 HDI ~140KM
407 SW 2.0 HDI 136KM
P.S Nie drażnij lwa!
Obrazek
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: RafGentry »

Fajny! Dangele od dawna mi się podobają. Sam jakbym miał kupować coś współczesnego, to pewnie Partnera/Berlingo Dangel HDI :)

Zazdroszczę zwłaszcza zimowych przejażdżek...
Awatar użytkownika
DJPreZes
Moderator
Posty: 4593
Rejestracja: 01 sie ndz, 2004 6:40 pm
Posiadany PUG: Roland Garros/307
Numer Gadu-gadu: 2516096
Lokalizacja: Gdynia

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: DJPreZes »

U mojego ojca w 806 latem/jesienią to kontrolka ledwie mrugnie. Zimą nie dłużej niż sekundę. Zobaczymy co będzie jak się zimniej zrobi.
Peugeot 205 Roland Garros Cabrio
Obrazek
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

W sobote moze zrobie jakiś mały offroad to zobaczymy co potrafi 8)7

A czy to slawetne HDI to normalnie ma ze ponizej 1,500 obrotow to on raczej nie jedzie, co najwyzej budą potrząsa?
Jak mi ktoś powie ze diesel jest elastyczny to go na udeptaną ziemie wyzwę. Fabia 1,4 16v na 5 jedzie od 1000 obrotów, to moje HDi to by mi auto rozłożyło na częsci w podobnej sytuacji...
Awatar użytkownika
druan
Maniak
Posty: 1301
Rejestracja: 01 lis czw, 2007 6:29 pm
Posiadany PUG: peugeot GTI
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: druan »

A co z Pojeepem znudził się i teraz zostaje dangel zamiast V8 :mrgreen: czyżby lepiej brzmiał :lol:
Żaden nauczyciel nie da ci na to papieru - Bądź Człowiekiem Dla Człowieka Szacunkiem się Kieruj.....

Syndykat Sępów Krakowskich
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

Jeep grzenie stoi :mrgreen: Na wiosne go ogarne i byc moze sprzedam :)
Awatar użytkownika
druan
Maniak
Posty: 1301
Rejestracja: 01 lis czw, 2007 6:29 pm
Posiadany PUG: peugeot GTI
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: druan »

moralez pisze:Jeep grzenie stoi :mrgreen: Na wiosne go ogarne i byc moze sprzedam :)
Znudziło się taplanie w błocie czy są inne plany terenowe? :wink:
Żaden nauczyciel nie da ci na to papieru - Bądź Człowiekiem Dla Człowieka Szacunkiem się Kieruj.....

Syndykat Sępów Krakowskich
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

Taplanie sie nigdy nie nudzi mysle nad hipoteczna prozą życia stad szukanie oszczednosci 8)7
Awatar użytkownika
Martinoo
Moderator
Posty: 4031
Rejestracja: 16 lip czw, 2009 3:55 pm
Posiadany PUG: 205 Color line Dturbo, 307 XSI HDI, 407 SW 2.0 HDI
Numer Gadu-gadu: 8330169
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: Martinoo »

Generalnie w moim 407 turbina tak na prawde zaczyna działać przy 1700 obrotów i wtedy auto zaczyna jechać, poniżej tej wartości zachowuje sie jak wolnossący diesel
205 1.9 Dturbo -> NIE MA OGNIA BEZ DYMU !!! ;P
307 XSI 2.0 HDI ~140KM
407 SW 2.0 HDI 136KM
P.S Nie drażnij lwa!
Obrazek
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Citroen Berlingo Dangel 4x4

Post autor: moralez »

To by się zgadzało, a ile km potrzeba u ciebie zeby zlapal 70 st?
ODPOWIEDZ