Instrukcja - odcięcie pompy paliwa przy pracy na lpg

Tutaj możecie rozmawiać o wszystkim co jest związane z różnego rodzaju przeróbkami auta.
Awatar użytkownika
dzikson
Maniak
Posty: 1191
Rejestracja: 23 sty wt, 2007 10:23 pm
Posiadany PUG: 205XS
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Instrukcja - odcięcie pompy paliwa przy pracy na lpg

Post autor: dzikson »

Wiele razy słyszałem, jak bardzo cierpi pompa benzynowa, w czasie gdy działa instalacja lpg. Pracuje pod większym obciążeniem, bo przepycha przez przewody więcej paliwa (na wtryskiwaczu benzyny nie ubywa i całość musi przejść przewodami powrotnymi), pobiera prąd kiedy właściwie nie musi itd.
Rozwiązaniem jest automatyczne odcięcie pompy paliwa, gdy auto przechodzi na zasilanie gazem. Do jego wykonania wystarczy jeden typowy przekaźnik i trochę przewodów. Instrukcja poniżej.
przekaznik-z-uchwytem-12V-beznapisu.jpg
przekaznik-z-uchwytem-12V-beznapisu.jpg (55.73 KiB) Przejrzano 5442 razy
Przekaźnik to podstawowa, najbardziej uniwersalna wersja, taka jak na załączonym zdjęciu. Opis pinów tłumaczy właściwie wszystko. W schowku po stronie pasażera, pod komputerem znajdujemy przekaźnik pompy paliwa. Rozcinamy gruby przewód, który wychodzi z niego w stronę pompy i włączamy w niego obwód prądowy naszego nowego przekaźnika.
Jak znaleźć właściwy przewód? W kostce przekaźnika pompy są 3 piny pojedyncze i jeden z którego wychodzą dwa przewody. Jeden z nich (u mnie biały) to właśnie wyjście prądu na pompę. Drugi odpowiada za iskrę i tego ciąć nie należy.
Sygnał sterujący nowym przekaźnikiem pochodzi z elektrozaworu na parowniku. Przewody łatwo przeciągnąć w miejscu, gdzie przez gródź przechodzi wiązka do komputera.
Gotowe!

Jak to działa? W momencie gdy załącza się instalacja gazowa, sygnał który otwiera elektrozawór i dopływ gazu do parownika, podawany jest również na dodatkowy przekaźnik, a ten przerywa obwód prądowy pompy paliwa. Tak długo, jak auto jest zasilane gazem, pompa nie dostaje prądu.

Do nowego układu można dołączyć lampkę sygnalizacyjną, diodę w oprawce lub inne cuda. Do przekaźnika dostępne są gotowe podstawki z wyprowadzonymi końcówkami kabli. Jest to bardzo pomocne, ale trzeba pamiętać o usunięciu wszystkich zbędnych elementów tj. kondensatory.

Opis może długi, bo szczegółowy, za to pozwala wykonać tę modyfikację nawet laikowi.
Czy warto się tak bawić? Jedna pompa już mi się skończyła, kolejną postanowiłem traktować ulgowo. Układ działa sobie sprawnie od dłuższego czasu, jego praca jest zupełnie nieodczuwalna.
Polecam!
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: Instrukcja - odcięcie pompy paliwa przy pracy na lpg

Post autor: krzyska »

Nie ucierpi na tym pozbawiony chłodzenia wtryskiwacz benzyny?
Mój Forever ma 302kkm przebiegu z czego 110kkm na lpg i z pompą paliwa nie mam problemów a cały czas pracuje.
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
dzikson
Maniak
Posty: 1191
Rejestracja: 23 sty wt, 2007 10:23 pm
Posiadany PUG: 205XS
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Instrukcja - odcięcie pompy paliwa przy pracy na lpg

Post autor: dzikson »

Myślę, że przy monowtrysku w silnikach TU wtryskiwacz jest dość daleko od źródła ciepła, a dodatkowo cały czas owiewa go chłodne powietrze w kolektorze.
ODPOWIEDZ