ABS - Diagnostyka

Tutaj trafiaja wszystkie dobre posty ktore moga byc przydatne na pozniej.
Awatar użytkownika
Para
Peugeot 205 Master
Posty: 10182
Rejestracja: 30 cze pn, 2003 6:31 pm
Posiadany PUG: najlepszy
Numer Gadu-gadu: 1559591
Lokalizacja: Baile Átha Cliath
Kontakt:

ABS - Diagnostyka

Post autor: Para »

By sprawdzić sensory ABS'u należy sprawdzić opór na pinach 18 & 35 dla lewego koła, oraz 16 & 33 dla koła prawego. Wartości jakie nas interesują to 1000-1400ohm.
Załączniki
abs4.jpg
abs3.jpg
abs2.jpg
abs1.jpg
Peugeot 205 GTI S16 - Galeria
Peugeot 205 GTI GTI6 2.0 - Galeria
Megane Coupe 1.4
Obrazek
NIE PYTAJ CO KLUB MOŻE ZROBIĆ DLA CIEBIE, TYLKO CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA KLUBU
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

Test ABS-u, reset przeprowadzamy w taki sam sposób jak silnika - liczymy mignięcia lampki od ABS-u. Wtyczka u mnie znajduje się przy prawym kielichu amortyzatora - jasno szara wtyczka z czerwonym przewodem.
Kody usterek:
11, - Test zakończony
12, - Początek testu
13, Jednostka hydrauliczna --- Przekaźnikowy obwód regulacyjny elektryczny
14, Pompa hydrauliczna --- Przekaźnikowy obwód regulacyjny elektryczny
15, Przekaźnik --- Obwód elektryczny odłączony / zwarty
21, Przekaźnik --- Obwód elektryczny odłączony / zwarty
22, Przekaźnik --- Błąd obwodu elektrycznego
24, Czujnik szybkości obrotów koła tył lewe --- Rezystancja błędna
25, Czujnik szybkości obrotowej przód prawe --- Rezystancja błędna
31, Czujnik szybkości obrotowej koła tył prawe --- Rezystancja błędna
32, Czujnik szybkości obrotów koła przód lewe --- Rezystancja błędna
33, Czujnik szybkości obrotów koła tył lewe --- Sygnał błędny
34, Czujnik szybkości obrotowej przód prawe --- Sygnał błędny
35, Czujnik szybkości obrotowej koła tył prawe --- Sygnał błędny
41, Czujnik szybkości obrotów koła przód lewe --- Sygnał błędny
42, Zawór magnetyczny, przód prawy --- Błąd
43, Zawór magnetyczny, przód prawy --- Błąd
44, Zawór magnetyczny, przód lewy --- Błąd
45, Zawór magnetyczny, przód lewy --- Błąd
51, Zawór magnetyczny, tył prawy --- Błąd
52, Zawór magnetyczny, tył lewy --- Błąd
53, Pompa hydrauliczna --- Przekaźnikowy obwód regulacyjny elektryczny
54, Pompa hydrauliczna --- Błąd obwodu elektrycznego
55, Sterownik ABS --- Błąd
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

możliwe przyczyny nie działania tego układu dokładniej opisane są na forum 405-tki, ale piszą tam, że każdy przypadek jest inny i trzeba szukać

z opisów na tym forum wywnioskowałem, żę skoro do 405-tki da radę zamontować czujniki z 406-stki to może da radę to zrobić w 205-tce
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
Marin205
Peugeot 205 Master
Posty: 3172
Rejestracja: 03 wrz sob, 2005 12:56 pm
Posiadany PUG: 205RG zamienione na Skodę
Numer Gadu-gadu: 4777015
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontakt:

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: Marin205 »

krzyska pisze:możliwe przyczyny nie działania tego układu dokładniej opisane są na forum 405-tki, ale piszą tam, że każdy przypadek jest inny i trzeba szukać

z opisów na tym forum wywnioskowałem, żę skoro do 405-tki da radę zamontować czujniki z 406-stki to może da radę to zrobić w 205-tce
generalnie jest to ten sam komp ABR co w 405 :)
http://www.katalogi.peugeot205.pl Kliknij tu i zobacz spis katalogów z galerii.

http://www.facebook.com/Peugeot205Brochures Kliknij tu ściągnij katalog w pdf z facebooka
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

próbował już ktoś wstawić czujniki abs-u ze 106-stki lub 206-stki??? pytam bo są przystępniejsze cenowo
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

krzyska pisze:próbował już ktoś wstawić czujniki abs-u ze 106-stki lub 206-stki??? pytam bo są przystępniejsze cenowo
Widocznie nie.

Do 205-tki pasują czujniki od citroena ZX (1.8 101km) w zasadzie plug&play. Trochę naciągam z tym p&p bo w porównaniu do ory Bendixów są trochę dłuższe. Po wmontowaniu, między czujnikiem a pierścieniem na półosi nie widać przerwy, która powinna wynosić ok 1mm aczkolwiek nic nie przyciera. Wystarczy włożyć podkładkę M6 o grubości 1mm między czujnik a zwrotnicę. Sam otwór na czujnik należy dokładnie wyczyścic z rdzy bo inaczej się go nie wciśnie tzn wciśnie ale może nie być opcji odzysku czujnika w całości. Przewód jest o 4cm krótszy ale w zupełności wystarcza.
I to jeszcze nie koniec. Została wtyczka. Zasadniczo różni się tylko jednym z wypustów, który nie jest na środku wtyczki jak w ory czujnikach, tylko przesunięty o 2-3mm. Wystarczy go usunąć i gotowe.
Wpinamy wtyczki czujników, wpinamy inne wtyczki w układzie jeśli były odłączone( zwłaszczą zieloną na pompie abs), warto sprawdzić jeszcze ciągłość przewodów ( Para w 1 poście opisał jak to zrobić), reset kompa Abs-u dla pewności (bez tego też powinno działać, u mnie działało) i powinno działać. O ile "poszły" tylko czujniki.
Para podawał zakres rezystancji na poziomie 1-1,4k mierzone przy kompie ale czujniki Delphi do ZX-a mają 1,6k mierzone we wtyczce czujnika. Jeżeli ktoś ma ory czujnik Bendixa i miernik to proszę o zmierzenie rezystancji.

W każdym bądź razie układ działa poprawnie przynajmniej w odniesieniu do tego jak działał na ory czujnikach a ABS w 205-tce nawet na ory częściach jest trochę nadgorliwy. Ale trochę już pojeździłem, sprawdziłem kompa i nie ma żadnych błędów.

A teraz żeby nie było zbyt kolorowo - dostępność części i koszty.
Nowy Delphi, który kupiłem w sklepie był jak się później okazało ostatnią sztuką i kosztował 74zł. I niedostępny nigdzie poza Allegro ale o tym za chwilę. Są jeszcze dostępne zamienniki firmy Autolog (ok 120-130zł/szt) ale to też już część na wymarciu w hurtowniach, dostepne są pojedzyńcze sztuki.
Na A...o dokupiłem drugi czujnik Delphi za około 80zł (+przesyłka). Pozostaje jeszcze wybór "no name" z a...o za ok. 50 zeta sztuka (ja się na to nie odważyłem ale też powinno działać) lub sprawnych używanych ale raz że praktycznie ich nie ma a dwa jak są to i odpowiednio kosztują.

Uważam, że warto rozważyć wariant takiej naprawy bo 205-tek z Abs-em jest mało a sprawnym jeszcze mniej.
Załączniki
w starym przewód był lutowany w 3 miejscach
w starym przewód był lutowany w 3 miejscach
20120519_120544.jpg
20120519_123215.jpg
wtyczka jeszcze przed naprawą
wtyczka jeszcze przed naprawą
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

Zima, pierwsze ślizgi i abs nawet sensownie działa.

Teraz pytanie do posiadaczy 205 z ABSem:

Czy w Waszych autkach to ustrojstwo działa w miarę delikatnie czy może macie wrażenie że pedeł(hamulca) zaraz ucieknie Wam spod buciora?
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: RafGentry »

Dopiero teraz przeczytałem Twoje wpisy w temacie. Świetną robotę robisz opisując to wszystko.

U mnie w pierwszym Gentry ABS działał raczej delikatnie, ale spisywał się bardzo dobrze w razie potrzeby. W automacie nie pamiętam nawet, bym miał okazję z ABS-u skorzystać.
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

Jak widziałem w maju twoje byłe a obecnie Gentry Stopxów to się kontrolka abs świeciła.
W ogóle to mało coś w klubie autek z tym systemem
W moim działa bardzo brutalnie i głośno. Trzeba się było do tego przyzwyczaić.

W sumie to się zastanawiam czy nie zamontować przednich zacisków z mocnego ZX/306 ale to inna bajka
GTI_Efekt Masy Obrazek
Awatar użytkownika
diobolgti
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 07 paź ndz, 2007 8:10 pm
Posiadany PUG: GTI GRIFFE
Numer Gadu-gadu: 0

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: diobolgti »

I kolejne gti ze sprawnym abs. Czujnik do ZXa Autolog za 105 zl, podkladka i smiga. Dobry opis. Dzieki :Y
Bo czasami trzeba przepalic ....... !
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

GTI_Efekt Masy Obrazek
Marcus
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 05 gru czw, 2019 9:35 pm
Posiadany PUG: 205 1,9 GTI CDK2
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: Marcus »

Pozwolę sobie odgrzać kotleta, ale traktując to forum jako skarbnicę wiedzy chce pozostawić "dla potomnych" garść nowych informacji.

Jako posiadacz GTI ze sprawnym jako tako tym systemem, podczas rozbiórki zwrotnic celem ich odmalowania, musiałem zdemontować swoje oryginalne czujniki Bendixa. Niestety czas zrobił swoje i pomimo chemii nie dało się ich zdemontować bezszkodowo (dokładnie szpilek je mocujacych).
Niniejszym stanąłem przed problemem jak je "naprawić" bo elektrycznie były sprawne lub na co wymienić.

Nie wdając się w szczegóły droga dedukcji dobrałem czujniki Delphi SS20067 dedykowane dla peugeota 306 i dostępne jeszcze jako nowe.
Są odrobinę krótsze kable i tak jak w czujnikach wyżej polecanych przez kolegę trzeba spiłować mniejszy ząbek we wtyczce, ale pasują poza tym P&P (nawet nie podkładałem pod nie podkładki, ale może to kwestia grubszej warstwy farby proszkowej ) i działają moim zdaniem zupełnie tak samo jak poprzednie.
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

Marcus pisze:
12 lut ndz, 2023 3:57 pm
Pozwolę sobie odgrzać kotleta, ale traktując to forum jako skarbnicę wiedzy chce pozostawić "dla potomnych" garść nowych informacji.

Jako posiadacz GTI ze sprawnym jako tako tym systemem, podczas rozbiórki zwrotnic celem ich odmalowania, musiałem zdemontować swoje oryginalne czujniki Bendixa. Niestety czas zrobił swoje i pomimo chemii nie dało się ich zdemontować bezszkodowo (dokładnie szpilek je mocujacych).
Niniejszym stanąłem przed problemem jak je "naprawić" bo elektrycznie były sprawne lub na co wymienić.

Nie wdając się w szczegóły droga dedukcji dobrałem czujniki Delphi SS20067 dedykowane dla peugeota 306 i dostępne jeszcze jako nowe.
Są odrobinę krótsze kable i tak jak w czujnikach wyżej polecanych przez kolegę trzeba spiłować mniejszy ząbek we wtyczce, ale pasują poza tym P&P (nawet nie podkładałem pod nie podkładki, ale może to kwestia grubszej warstwy farby proszkowej ) i działają moim zdaniem zupełnie tak samo jak poprzednie.
Z tym ABRem to jest taki problem, że jednym to działa jak powinno a u mnie był lekko nadwrażliwy. I nie chodzi mi o wpływ czujników na działanie układu bo na starych działał tak samo. Po prostu nie było przewidywalności jak zadziała układ hamulcowy.
GTI_Efekt Masy Obrazek
Marcus
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 05 gru czw, 2019 9:35 pm
Posiadany PUG: 205 1,9 GTI CDK2
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: Marcus »

krzyska pisze:
28 lut wt, 2023 9:22 pm
Marcus pisze:
12 lut ndz, 2023 3:57 pm
Pozwolę sobie odgrzać kotleta, ale traktując to forum jako skarbnicę wiedzy chce pozostawić "dla potomnych" garść nowych informacji.

Jako posiadacz GTI ze sprawnym jako tako tym systemem, podczas rozbiórki zwrotnic celem ich odmalowania, musiałem zdemontować swoje oryginalne czujniki Bendixa. Niestety czas zrobił swoje i pomimo chemii nie dało się ich zdemontować bezszkodowo (dokładnie szpilek je mocujacych).
Niniejszym stanąłem przed problemem jak je "naprawić" bo elektrycznie były sprawne lub na co wymienić.

Nie wdając się w szczegóły droga dedukcji dobrałem czujniki Delphi SS20067 dedykowane dla peugeota 306 i dostępne jeszcze jako nowe.
Są odrobinę krótsze kable i tak jak w czujnikach wyżej polecanych przez kolegę trzeba spiłować mniejszy ząbek we wtyczce, ale pasują poza tym P&P (nawet nie podkładałem pod nie podkładki, ale może to kwestia grubszej warstwy farby proszkowej ) i działają moim zdaniem zupełnie tak samo jak poprzednie.
Z tym ABRem to jest taki problem, że jednym to działa jak powinno a u mnie był lekko nadwrażliwy. I nie chodzi mi o wpływ czujników na działanie układu bo na starych działał tak samo. Po prostu nie było przewidywalności jak zadziała układ hamulcowy.
To prawda, że charakterystyka działania tego układu ma niewiele wspólnego z czymś współczesnym. Układ włącza się dosyć szybko i mam wrażenie że dozuje ciśnienie do kół zerojedynkowo w krótkim interwale czasowym.
U mnie tak było przed zmianą czujników i tak samo jest teraz. Kwestia chyba charakterystyki pompy.
Kiedyś przeglądałem używane pompy ABS od grupy PSA i wizualnie bardzo podobne jednostki były montowane nawet w fiatach ulysse, kombivanach PSA itp. Tam chyba to jakoś lepiej działa . Może zatem chodzi o brak informacji o tylnej osi dla sterownika powoduje że działa " z wyprzedzeniem" ?
Awatar użytkownika
krzyska
Peugeot 205 Master
Posty: 2097
Rejestracja: 02 paź pt, 2009 9:49 pm
Posiadany PUG: Forever, Griffe, Honda CB125Twin 1978, Alfa Romeo 147JTDm, P207UjemnieDynamiczny, Patriot KS90
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: okolice Kruszwicy

Re: ABS - Diagnostyka

Post autor: krzyska »

Abr-y Bendixa montowne w P205 miały dwa wyjścia. Jest jeszcze Bendix montowany w P405, który ma 4 wyjścia i wygląda w zasadzie tak samo jak pompa z p205. Możliwe, że o tym właśnie wspominasz. Z tego co pamiętam to pompa hamulcowa w p405 z takim Bendixem ma 22mm średnicy i wyjścia przewodów po drugiej stronie korpusu niż w P205. Natomiast stara 806tka i bliźniak od citroena mają pompę jak w P205 z abr-em ale na 23,8mm. Nawet ory zbiorniczek na płyn pasuje z P205.
GTI_Efekt Masy Obrazek
ODPOWIEDZ